بعد از کشته‌شدن ۱۵۵ سرباز، ایروان و باکو بر سر توقف درگیری‌ها توافق کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از مریم عباسی‌زاده
سربازان آذربایجانی در حال عبور از مرز ارمنستان و آذربایجان و نزدیک شدن به مواضع ارمنستان
سربازان آذربایجانی در حال عبور از مرز ارمنستان و آذربایجان و نزدیک شدن به مواضع ارمنستان   -  Copyright  AP Photo

دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان اعلام کرد که ایروان و باکو بر سر آتش‌بس جهت پایان‌دادن به خشونت‌های دو روز اخیر به توافق رسیده‌اند. آرمن گرِگوریان روز چهارشنبه اعلام کرد که مقامات ارمنستان و جمهوری آذربایجان تصمیم به توقف درگیری‌های مرزی گرفته‌اند و این آتش‌بس از ساعت ۸ شب (به‌وقت محلی) ۱۴ سپتامبر اجرا شده است. 

چند ساعت پیش‌تر وزارت دفاع ارمنستان نیز گزارش داده بود که گلوله باران‌ها متوقف شده‌اند اما در آن به توافق آتش‌بس اشاره‌ای نشده بود. باکو تا این لحظه به این ادعا واکنش رسمی نشان نداده است.

بنا بر آمارهای رسمی ایروان، تعداد کشته‌های دو طرف در جریان درگیری‌های اخیر به ۱۵۵ نفر رسیده است. این درحالیست که معترضان چهارشنبه شب با تجمع در خیابان‌های پایتخت، نیکول پاشینیان را به «خیانت» به کشور و تلاش برای راضی نگه‌داشتن باکو متهم کردند و خواستار استعفای نخست وزیر شدند. ارمنستان (۱۰۵) در جریان خشونت‌های اخیر ۳ برابر آذربایجان (۵۰) سرباز از دست داده است. ایروان می‌گوید باکو در درگیری‌ها ۱۰ کیلومترمربع از خاک ارمنستان را اشغال کرده‌است.

شورای امنیت سازمان ملل دیشب در نشست اضطراری خود که بنا به درخواست فرانسه، یکی از اعضای دائم خود در مورد وضعیت بین ارمنستان و جمهوری‌ آذربایجان تشکیل جلسه داد از هر دو طرف خواست سریعا آتش‌بس کنند.

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهو فرانسه روز سه‌شنبه در تماس تلفنی با الهام علی‌اف، همتای آذربایجانی خود خواستار احترام باکو به توافق آتش‌بس شد. اتحادیه اروپا هم همزمان از طرفین خواسته بود خشونت‌ها را متوقف‌ کنند. جوزپ بورل، مسئول سیاست‌خارجی اتحادیه اروپا از لزوم بازگشت طرفین به میز مذاکره خبر داد بود.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه که هر دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان از جمهوری‌های شوروی سابق و به‌نوعی «حیات‌خلوت» کرملین محسوب می‌شوند نیز پیش‌ترخواستار «خویشتن‌داری» هر دو طرف و برقراری آرامش در منطقه ‌شده بود. سال‌ها از آغاز منازعات این دو همسایه بر سر ناگورنو- قره‌باغ که بخشی جداافتاده از جمهوری‌آذربایجان است و اقلیت ارمنی‌نشین تحت حمایت ایروان بر آن کنترل داشته‌اند، می‌گذرد و بارها شکلی خشونت‌بار به‌خود گرفته است.

ایران نیز که مرز مشترک با هر دوکشور دارد طی روزهای گذشته از اعزام نیروهای نظامی خود به نوار مرزی و تلاش برای کنترل اوضاع و ممانعت از جابجا شدن مرزها خبر داده بود. همزمان رجب‌طیب‌اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه به ارمنستان توصیه‌کرد که «انرژی و زمان خود را در جهت برقراری آرامش مصرف کند». او رویه فعلی ایروان را «غیرقابل قبول» و همراه با «پیامد» توصیف کرده است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید