بلینکن: ایران نمی‌ خواهد یا نمی‌ تواند آنچه را که برای دستیابی به توافق لازم است انجام دهد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوزفارسی
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا   -  کپی رایت  Fernando Llano/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده شامگاه دوشنبه گفت که «چشم انداز احیای توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ در آینده نزدیک بسیار بعید به نظر می رسد.» 

 آقای بلینکن که در دیدار رسمی در مکزیک است، در یک کنفرانس مطبوعاتی در مکزیکوسیتی، پایتخت این کشور گفت: «به نظر می‌‌رسد ایران نمی‌‌خواهد یا نمی‌‌تواند آنچه را که برای دستیابی به توافق لازم است انجام دهد و همچنان به تلاش برای پرداختن به موضوعات خارج از بحث در مذاکرات ادامه می‌دهد که این موضوع احتمال توافق را حتی کمتر می‌کند».

این دیپلمات ارشد آمریکایی برای پیشبرد گفتگوها در زمینه همکاری در زمینه تولید خودروهای الکتریکی به مکزیک رفته است. 

بلینکن در گفتگو با خبرنگاران به سوالاتی در مورد حمایت آمریکا از اوکراین و تلاش‌های مداوم کشورهای امضاکننده برجام برای دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران گفت: «آنچه در هفته گذشته در واکنش ایران به پیشنهاد اتحادیه اروپا دیده‌ایم، آشکارا یک گام به عقب است و دورنمای یک توافق کوتاه‌ مدت را غیرممکن می کند.» 

شنبه گذشته وزیر خارجه ایالات متحده هشدار داده بود که « کاخ سفید در آستانه کسب یک توافقی که خواسته های آمریکا را برآورده کند» نیست.