Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نخست وزیر اسرائيل از 'تردید برجامی' تروئیکای اروپایی استقبال و به آلمان پرواز کرد

سفر نخست وزیر اسرائیل به آلمان
سفر نخست وزیر اسرائیل به آلمان Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تل‌آویو مدعی است که برداشته شدن تحریم ها به تهران امکان می‌دهد تا بر حمایت مالی خود از دیگر دشمنان اسرائیل همچون حماس و حزب الله لبنان که در نزدیک مرزهای این کشور مستقر هستند، بیافزاید.

آگهی

یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل روز یکشنبه در تازه ترین اقدام برای متقاعد کردن قدرت‌های غربی به امتناع از امضای توافق هسته‌ای با ایران به آلمان سفر کرد.

پرواز حامل نخست وزیر اسرائیل که هیئتی شامل مقامات امنیتی و تنی چند از بازماندگان هولوکاست وی را همراهی می‌کردند بعد از ظهر روز یکشنبه یازدهم سپتامبر فرودگاه بن گوریون در تل آیو را به مقصد برلین ترک کرد.

به گزارش فرانس‌پرس، آقای لاپید قرار است روز دوشنبه با فرانک والتر اشتاین مایر، رئیس جمهوری، آنالنا بربوک، رئیس دستگاه دیپلماسی و اولاف شولتس، صدراعظم آلمان دیدار و گفتگو کند.

اسرائیل که ایران را دشمن شماره یک خود در منطقه می‌داند اخیرا و در پی قوت گرفتن احتمال حصول توافق میان تهران و قدرت‌های بزرگ جهانی برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ وین رایزنی‌های متعددی را با طرف‌های غربی مذاکره کننده با ایران از جمله فرانسه، آلمان و بریتانیا آغاز کرده تا آنها را از پذیرش امضای توافقی جدید منصرف کند.

به اعتقاد مقامات اسرائیلی توافقی که در حال حاضر طرف‌ها بر سر آن مذاکره می‌کنند بدون آنکه توقفی در برنامه هسته‌ای ایران ایجاد کند تنها سبب لغو تحریم‌های اقتصادی علیه این کشور می‌شود.

تل‌آویو مدعی است که برداشته شدن تحریم ها به تهران امکان خواهد داد تا بر حمایت مالی خود از دیگر دشمنان اسرائیل همچون حماس و حزب الله لبنان که در نزدیک مرزهای این کشور مستقر هستند، بیافزاید.

تلاش‌های اسرائیل برای منصرف کردن طرف‌های غربی مذاکرات وین از دستیابی توافق با ایران در حالی تشدید شده است که تروئیکای اروپایی روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که نسبت به تعهد تهران برای حصول «نتیجه‌ای مثبت» در مذاکرات احیای برجام تردیدهای جدی دارند.

فرانسه، آلمان و بریتانیا در این بیانیه تاکید کردند که ایران برنامه هسته‌ای خود را بسیار فراتر از آنچه با دلایل غیرنظامی قابل توجیه باشد گسترش داده‌اند.

این اعلام موضع با استقبال اسرائیل و نخست وزیر آن یائیر لاپید همراه شد و در آن سو واکنش منفی تهران را به همراه داشت که چنین رویکردی را از جانب اروپایی‌ها «غیرسازنده» خواند.

این در حالیست که یائیر لاپید روز یکشنبه پیش از سفر به برلین در اظهاراتی از آنچه وی «مواضع قاطعانه فرانسه، بریتانیا و آلمان» خواند، استقبال و قدردانی کرد.

وی هدف از سفر خود به آلمان را «هماهنگ کردن مواضع در مورد برنامه هسته‌ای ایران و نیز نهایی کردن جزئیات یک سند همکاری راهبردی، اقتصادی و امنیتی» میان دو کشور اعلام کرد که به گفته آقای لاپید در شرف امضا است.

یک منبع دیپلماتیک به خبرگزاری فرانسه گفت: «این سفر بیشتر بر مسائل منطقه‌ای و مهمتر از همه برنامه هسته‌ای ایران متمرکز خواهد بود.»

به گفته منبع یاد شده «تاثیرگذاری بر موضع اروپا برای اسرائیل بسیار مهم است، به ویژه با توجه به اینکه آلمان نقش بزرگی در این میان ایفا می‌کند.»

هیأت اسرائیلی، از جمله بازماندگان هولوکاست همچنین قرار است در این سفر از یک مکان تاریخی در نزدیکی برلین که تصمیم‌ برای نابودی میلیون‌ها یهودی توسط آلمان نازی در آن اتخاذ شده بود، دیدن کنند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا پهپادهای انتحاری ایران اسرائیل را در تقابل با روسیه به جنگ اوکراین می‌کشاند؟

کاترین کولونا، وزیر خارجه فرانسه: توپ احیای برجام در زمین ایران است

پای آلمان هم بر سر «نسل‌کشی» در نوار غزه به دیوان بین‌المللی دادگستری کشیده شد