تهران در واکنش به بیانیه برجامی تروئیکای اروپایی: باید مسؤلیت نتایج را نیز بپذیرید

فرجام برجام
فرجام برجام Copyright EMMANUEL DUNAND/AFP
Copyright EMMANUEL DUNAND/AFP
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرانسه، آلمان و بریتانیا روز شنبه اعلام کردند در خصوص تعهد تهران برای دستیابی به نتیجه مثبت در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ موسوم به برجام تردید جدی دارند.

آگهی

فرانسه، آلمان و بریتانیا روز شنبه اعلام کردند در خصوص تعهد تهران برای دستیابی به نتیجه مثبت در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ موسوم به برجام تردید جدی دارند. 

آن‌ها در بیانیه مشترک خود اظهار کردند: «ایران به گسترش برنامه هسته‌ای خود ادامه می‌دهد و این سطح از گسترش بسیار فراتر از آن است که به دلایل غیرنظامی قابل توجیه باشد. پس از یک سال و نیم مذاکره، در اوایل ماه اوت، هماهنگ کننده احیای توافق برجام از یک متن نهایی رونمایی کرد که به ایران اجازه می‌داد دوباره به تعهداتش بازگردد و ایالات متحده را هم بر سر قرارداد برجام باز‌می‌گرداند. در این متن نهایی، با حداکثر انعطاف پذیری طرفین اصلاحات دیگری انجام شد. اما متاسفانه ایران تصمیم گرفته است که از این فرصت دیپلماتیک بدست آمده استفاده نکند و به گسترش برنامه هسته‌ای خود بپردازد. موضع کنونی ایران در تضاد با تعهدات لازم و قانونی است و چشم انداز بازگشت به برجام را به خطر می‌اندازد. درخواست جدید ایران تردیدهای جدی در مورد نیات و تعهد ایران به حصول نتیجه مثبت در مذاکرات برجام ایجاد می‌کند.»

تهران اخیرا بار دیگر درخواست کرده است که تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره آثار اورانیم غنی‌شده در سه سایت اعلام نشده، متوقف گردد. اما رافائل گروسی، دبیرکل این آژانس درخواست ایران را رد کرده است.  

برلین، پاریس و لندن در بیانیه جدید خود اضافه کردند: «موضع ما روشن و ثابت است. ایران باید به طور کامل، فورا و با حسن نیت با آژانس همکاری کند. اکنون با توجه به ناکامی در دستیابی به توافق احیای برجام با ایران، ما با شرکای بین المللی خود درباره بهترین روش برای مدیریت ادامه تنش‌ها در رابطه با برنامه اتمی ایران و عدم همکاری این کشور ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی گفتگو خواهیم کرد.»

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز روز جمعه در بروکسل آخرین پاسخ ایران را یک گام به عقب خوانده بود.

تهران: بیانیه تروئیکای اروپایی «غیرسازنده» است

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به بیانیه سه کشور اروپایی آن را «غیرسازنده، نسنجیده و خلاف حسن نیت» فرانسه، بریتانیا و آلمان خواند و گفت: «باعث تعجب و تأسف است که در شرایطی که تعاملات دیپلماتیک و تبادل پیام میان طرف‌های مذاکره و هماهنگ‌کننده گفتگوها برای نهایی کردن مذاکرات جریان دارد، سه کشور اروپایی در اقدامی انحرافی و به دور از رویکرد نتیجه‌بخش در مذاکرات، اقدام به صدور چنین بیانیه‌ای می‌کنند.»

آقای کنعانی با هشدار به طرف‌های اروپایی درباره «تأثیرپذیری از فضاسازی‌ طرف‌های ثالثی که از ابتدا مخالف روند مذاکرات بوده و اکنون نیز با همه توان به دنبال به شکست کشاندن مذاکرات هستند» افزود که این کشورهای اروپایی «در صورت تداوم چنین رویکردی، باید مسؤلیت نتایج آن را نیز بپذیرند».

اشاره وی از تاثیر پذیرفتن از «طرف‌های ثالت» به اسرائیل است که در پی شکست مذاکرات احیای برجام است. رئیس موساد اخیرا با سفر به واشنگتن تلاشی دیگر داشت تا آمریکا را از توافق هسته‌ای با ایران منصرف کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در عین حال تصریح کرد که ایران آماده دستیابی سریع به توافقی که امکان آن وجود دارد، است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بولتن محرمانه فارس برای فرمانده سپاه درباره «برنامه هسته‌ای ایران» چه می‌گوید؟

نامه خانواده چهار زندانی اروپایی محبوس در ایران به جوزپ بورل

رافائل گروسی: حمله به نیروگاه اتمی زاپوریژیا خطر فاجعه هسته‌ای را به شدت افزایش می‌دهد