کاخ سفید: هیچ ارتباطی میان احیای برجام و توقف بازرسی‌های آژانس وجود ندارد

Access to the comments نظرها
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
پرچم ایران روبروی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
پرچم ایران روبروی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی   -  کپی رایت  Michael Gruber/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.

کاخ سفید روز جمعه هرگونه ارتباط میان احیای برجام و توقف تحقیقات بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در برنامه هسته‌ای ایران را درست یک روز پس از از سرگیری تلاش تهران برای دستیابی به این توافق رد کرد.

ایران روز پنجشنبه نظرات خود را به پاسخ آمریکا درباره متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای محدود کردن برنامه هسته‌ای خود در ازای لغو تحریم‌های اقتصادی ایالات متحده و اروپا ارسال کرد.

کارین ژان پیرس، سخنگوی کاخ سفید با اشاره به تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در رابطه با آثار اورانیوم یافت شده در سه سایت هسته‌ای اعلام نشده ایران، گفت: «نباید هیچ ارتباطی میان اجرای مجدد برجام و تحقیقات مربوط به اجرای تعهدات قانونی ایران در رابطه با معاهده منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای وجود داشته باشد.»

انجام تحقیقات به اصطلاح پادمانی توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حیاتی است. این تحقیقات برای اطمینان از عدم غنی سازی مخفیانه اورانیم توسط کشورهای عضو پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی با هدف دستیابی به سلاح هسته‌ای است.

یک مقام ارشد آمریکایی روز ۲۳ اوت گفت که با وجود کنار گذاشته شدن برخی موانع بر سر احیای برجام توسط ایران از جمله مخالفت با بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به نظر می‌رسد موضوع دست‌یابی به توافق به تعویق افتاده است.

یک دیپلمات غربی به شرط محفوظ ماندن نام خود روز جمعه گفت که ایران در آخرین پاسخ خود مجددا موانعی را برای دستیابی به توافقی در جهت احیای برجام به وجود آورده است. ایران برخلاف آمریکا، پاسخ خود را سازنده می‌داند.

وزیر خارجه ایران هفته گذشته گفت که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید «تحقیقات با انگیزه سیاسی» خود را درباره برنامه هسته‌ای تهران متوقف سازد.