Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

همسر نخست وزیر پیشین مالزی به جرم فساد مالی به ۱۰ سال حبس محکوم شد

رزماه منصور، همسر نجیب رزاق، نخست وزیر پیشین مالزی
رزماه منصور، همسر نجیب رزاق، نخست وزیر پیشین مالزی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رزماه منصور، همسر نحیب رزاق، نخست وزیر پیشین مالزی به جرم پیشنهاد و دریافت رشوه به تحمل ۱۰ سال حبس و همچنین پرداخت جریمه‌ای معادل حدود ۲۱۶ میلیون دلار محکوم شد.

آگهی

دادگاهی در مالزی، روز پنجشنبه رزماه منصور، همسر نجیب رزاق، نخست وزیر پیشین این کشور را به دلیل درخواست و دریافت رشوه در ازای قراردادهای دولتی به ۱۰ سال زندان محکوم کرد. 

این حکم درست چند روز پس از زندانی شدن شوهرش، نجیب رزاق به اتهام فساد مالی صادر شد. آقای رزاق در انتخابات سال ۲۰۱۸ و در پی افشار رسوایی فساد چند میلیارد دلاری شکست خورد و ۹ سال حضور او در قدرت خاتمه یافت. از آن زمان تاکنون این زوج همواره در کانون توجهات متعدد پیرامون پرونده اختلاس گسترده بوده‌اند. 

محمد زینی مازلان قاضی دادگاه عالی کوالالامپور، روز پنجشنبه با اعلام حکم خانم منصور گفت که او همچنین به پرداخت ۹۷۰ میلیون رینگت، معادل حدود ۲۱۶ میلیون دلار جریمه نقدی محکوم شده است. این حکم البته قطعی نیست و همسر نخست وزیر پیشین مالزی می‌تواند به این حکم اعتراض کند. او فعلا با تودیع وثیقه آزاد خواهد بود.

خانم رزماه منصور چهره‌ای پر زرق و برق در مالزی به شمار می‌رفت که همواره به دلیل سبک زندگی خاص و ولخرجی‌های فراوان به طور گسترده مورد توجه افکار عمومی و رسانه‌های این کشور قرار می‌گرفت. او بلافاصله پس از اعلام حکم به گریه افتاد و گفت: «بسیار ناراحت و غمگین هستم. هیچ کس ندید که من پول می‌گیرم و هیچ‌کس هم مرا در حال شمارش پول ندید، اما اگر نتیجه این است، آن‌را به خدا واگذار می‌کنم.» 

خانم رزماه ۷۰ ساله همچنین در یک پرونده دیگر با ۱۷ اتهام پولشویی و فرار مالیاتی نیز رو به رو است. 

جاجیت سینگ، وکیل او پس از صدور حکم با بیان اینکه از این تصمیم شوکه شده، افزود: «جریمه‌ و محکومیتی که امروز صادر شد، بی‌سابقه است. من و موکلم از شنیدن این حکم ناراحت هستیم.»

هفته گذشته آقای نجیب رزاق، پس از تایید محکومیت در یک پرونده مرتبط با اختلاس چند میلیارد دلاری، به حبس رفت تا محکومیت ۱۲ ساله خود را پشت میله‌های زندان بگذراند. این در حالیست که نجیب رزاق هم همچون همسرش اتهامات دیگری دارد و باید در چهار پرونده دیگر از خود دفاع کند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پس از شکست غیرمنتظره نجیب در انتخابات سال ۲۰۱۸، پلیس ۱۲ هزار قلم جواهرات، ۵۶۷ کیف دستی لوکس از جمله برندهایی چون هرمس و شنل و همچنین ۴۲۳ ساعت لوکس به همراه ۲۶ میلیون دلار پول نقد در املاک متعلق به این زوج پیدا کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخست وزیر سابق مالزی در کلیه اتهامات فساد مالی مجرم شناخته شد

محاکمه نخست وزیر پیشین مالزی به اتهام «غارت اموال دولتی» آغاز شد

همسر نخست وزیر سابق مالزی رسما به دریافت رشوه متهم شد