Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ماهاتیر محمد: نجیب رزاق برای جلوگیری از مشکل «استرداد» ممنوع‌الخروج شد

نجیب رزاق، نخست وزیر پیشین مالزی
نجیب رزاق، نخست وزیر پیشین مالزی Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس اطلاعات دادگستری آمریکا ۳۰ میلیون دلار از پول اختلاس شده برای خرید یک الماس صورتی ۲۲ قیراطی برای گردنبند همسر نجیب رزاق، خرج شده است.

آگهی

ماهاتیر محمد نخست وزیر ۹۲ ساله مالزی اعلام کرد حکم ممنوع‌الخروجی نجیب رزاق، نخست وزیر پیشین این کشور برای جلوگیری از بروز مشکل «استرداد» صادر شده است.

مقامات مالزی روز شنبه نجیب رزاق و همسرش را ممنوع‌الخروج اعلام کردند.

این تصمیم مسئولان اداره مهاجرت مالزی تنها دقایقی پس از آن اعلام شد که آقای رزاق در فیس‌بوک شخصی خود نوشت پس از قبول شکست در انتخابات قصد دارد برای سفری یک هفته‌ای به همراه همسرش رسمه منصور از کشور خارج شود.

اداره مهاجرت مالزی بعد از این نوشته بلافاصله اعلام کرد که آقای رزاق و همسرش جزو لیست ممنوع‌الخروجی‌ها هستند و اجازه ترک کشور را ندارند.

لحظاتی بعد آقای رزاق در پیامی توییتری نوشت که به تصمیم مقامات احترام می‌گذارد و در کشور خواهد ماند. او اکنون ساکن خانه‌ای در محله آپمارکت بوکیت در کوالالامپور است.

دو منبع به خبرگزاری رویترز گفته‌اند نخست‌ وزیر جدید، ماهاتیر محمد قصد دارد تحقیقات در رابطه با رسوایی مالی شرکت نیمه دولتی 1MDB را از سر بگیرد. نام آقای رزاق و نزدیکانش درگیر پرونده این رسوایی مالی است که اخبار آن در سال ۲۰۱۵ به رسانه‌ها درز کرد.

بیشتر بخوانید: تظاهرات در مالزی در اعتراض به فساد مالی

عکس از رویترز
ماهاتیر محمد نخست‌وزیر جدید مالزی گفته است فرمان ممنوع ‌الخروجی آقای رزاق برای جلوگیری از مشکل «استرداد» وی صادر شده استعکس از رویترز

ادعا می‌شد که ۷۰۰ میلیون پول «دزدیده شده» از این شرکت سر از حساب‌های شخصی آقای رزاق درآورده است. او این‌ اتهامات را تکذیب کرد و دادستان مالزی نیز وی را تبرئه کرده است. با این حال جف سشن، دادستان فدرال آمریکا در جریان تحقیقی که درباره پولشویی در۶ کشور از جمله سوئیس، سنگاپور و ایالات متحده داشت، رسوایی در شرکت 1MDB را «فساد ساختاری در بدترین وضع» نامید و اعلام کرد بیش از ۴.۵ میلیارد دلار در یک اختلاس توسط یکی از نزدیکان آقای رزاق ربوده شده است.

مطابق سند مقامات دادگستری آمریکا، ۳۰ میلیون دلار از این پول ربوده شده صرف خرید جواهرات، شامل یک الماس صورتی ۲۲ قیراطی به کار رفته در یک گردنبند، برای همسر آقای رزاق شده است.

ماهاتیر محمد که روز پنج‌شنبه به عنوان نخست‌وزیر سوگند یاد کرد گفت: «ما به دنبال انتقام نیستیم.آنچه ما می‌خواهیم برقراری حاکمیت قانون است. اگر مشخص شود نجیب کار اشتباهی انجام داده، آن وقت باید با تبعات آن روبه‌رو شود.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محاکمه نخست وزیر پیشین مالزی به اتهام «غارت اموال دولتی» آغاز شد

انور ابراهیم با عفو ملوکانه از زندان می‌شود

تظاهرات در مالزی در اعتراض به فساد مالی