Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

محاکمه نخست وزیر پیشین مالزی به اتهام «غارت اموال دولتی» آغاز شد

محاکمه نخست وزیر پیشین مالزی به اتهام «غارت اموال دولتی» آغاز شد
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس برآورد مقام‌های آمریکایی و مالزیایی میزان اختلاس از توسعه مالزی برهاد به حدود ۴.۵ میلیارد دلار می‌رسد.

آگهی

محاکمه نجیب رزاق، نخست وزیر پیشین مالزی که به فساد مالی و «غارت اموال دولتی» متهم است در کوالالامپور، پایتخت این کشور آغاز شد. گوپال سری‌رام، دادستان کل مالزی روز چهارشنبه ۶ شهریور در جریان دادگاه نجیب رزاق گفت که نخست وزیر پیشین در زمان صدارت خود با «سوء استفاده از قدرت» تلاش کرده است تا بر «دزدی صدها میلیون دلاری» از شرکت «توسعه مالزی برهاد» سرپوش بگذارد.

توسعه مالزی برهاد یا «۱ام‌دی‌بی» (1MDB) یک شرکت توسعه راهبردی دولتی در مالزی است که نجیب رزاق یکی از مؤسسان آن در سال ۲۰۰۹ میلادی بوده است. آقای رزاق در سال ۲۰۱۵ متهم شد که بخش مهمی از دارایی‌های این شرکت را برای مصارف شخصی استفاده کرده است.

دادگاه روز چهارشنبه بزرگ‌ترین و مهم‌ترین نشست برای رسیدگی به پرونده فساد مالی نجیب رزاق بود. دادستان مالزی در این جلسه همچنین با طرح اتهام تازه «ایجاد اخلال در روند دادرسی» علیه متهم گفت: «او (آقای رزاق) در روند تحقیقات در پرونده معروف ۱ام‌دی‌بی نیز اختلال ایجاد کرده و برای پنهان کردن اعمال مجرمانه خود اقدامات مهمی را انجام داده است.»

بر اساس برآورد مقام‌های آمریکایی و مالزیایی میزان اختلاس از توسعه مالزی برهاد به حدود ۴.۵ میلیارد دلار می‌رسد. پرونده پولشویی نجیب رزاق در بانک‌های چندین کشور از جمله آمریکا مشاهده و به دست پلیس همان کشورها ردیابی شده است.

بیشتر بخوانید:

افشای رسوایی مالی نجیب رزاق در سال گذشته اعتراض‌های سراسری را در مالزی برانگیخت، اعتراض‌هایی که در نهایت به برکناری او انجامید. وی پس از برکناری به ۴۲ مورد تخلف در پیوند با شرکت ۱ام‌دی‌بی و سایر نهادهای دولتی متهم شد. نخست وزیر پیشین مالزی هر گونه اتهامی مبنی بر مسئولیت داشتن در تخلفات پیش آمده را رد می‌کند و می‌گوید پشت این اتهام‌ها انگیزه‌های سیاسی نهفته است.

در دادگاه روز چهارشنبه ۲۱ اتهام تازه در پیوند با «پولشویی» و ۴ اتهام در پیوند با «سوء استفاده از قدرت» علیه نجیب رزاق مطرح شد. او به اختلاس برای نفع شخصی از طریق انجام تراکنش‌هایی مجموعا به مبلغ ۲.۳ میلیارد رینگیت (حدود ۵۵۱ میلیون دلار) در فاصله سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ میلادی نیز متهم شده است.

دادستان می‌گوید نجیب رزاق در انجام تراکنش‌های مالی تنها نبوده و مهم‌ترین همدست او فردی به نام «لو تیک جهو» معروف به «جهو لو» بوده است.

با این حال شفیع عبدالله، وکیل آقای نجیب رزاق در بیرون از دادگاه به خبرنگاران گفت که اطرافیان موکلش از جمله جهو لو، او را گمراه کرده و پول‌ها را به اشتباه به حساب بانک‌هایی ریخته‌اند که نباید می‌ریختند.

رُزماه منصور، همسر نجیب رزاق نیز که به همراه او تا زمان صدور حکم دادگاه ممنوع‌الخروج شده، به فساد مالی متهم شده، اما اتهام‌های وارده را نپذیرفته است.

حکم قاضی در مورد این پرونده قرار است تا پیش از ۱۱ نوامبر سال جاری میلادی اعلام شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همسر نخست وزیر پیشین مالزی به جرم فساد مالی به ۱۰ سال حبس محکوم شد

مالزی؛ رزاق به سوء‌استفاده از قدرت و خیانت در امانت متهم شد

ماهاتیر محمد: نجیب رزاق برای جلوگیری از مشکل «استرداد» ممنوع‌الخروج شد