Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مالزی؛ رزاق به سوء‌استفاده از قدرت و خیانت در امانت متهم شد

Former Malaysian prime minister Najib Razak
Former Malaysian prime minister Najib Razak Copyright REUTERS/Lai Seng Sin
Copyright REUTERS/Lai Seng Sin
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

حضور آقای رزاق در دادگاه، نقطۀ عطفی در سقوط باورنکردنیِ مردی است که نزدیک به یک دهه قدرت را در مالزی در دست داشت. وی هشت هفته پیش در جریان انتخابات پارلمانی از رقیب اصلی خود ماهاتیر محمد شکست خورد.

آگهی

دادگاه مالزی روز چهارشنبه نجیب رزاق، نخست‌وزیر پیشین این کشور را در پروندۀ رسوایی «1MDB» به سوء استفاده از قدرت و خیانت در امانت متهم کرد.

موضوع این پرونده، ناپدید شدن میلیون‌ها دلار بودجه از صندوق سرمایه‌گذاری دولتی «توسعه مالزی برهاد» یا بطور مخفف «1MDB» است، صندوقی که توسط آقای رزاق تاسیس شده است.

حضور آقای رزاق در دادگاه، نقطۀ عطفی در سقوط باورنکردنیِ مردی بود که نزدیک به یک دهه قدرت را در مالزی در دست داشت و سرانجام هشت هفته پیش در جریان انتخابات پارلمانی از رقیب اصلی خود ماهاتیر محمد شکست خورد.

آقای رزاق در اولین حضور خود در دادگاه بار دیگر بر بی‌گناهی خود تاکید کرد. او که درنهایت با وثیقه‌ای ۲۴۷ هزار دلاری آزاد شد، خارج از سالن دادگاه به خبرنگاران گفت: «من به بی‌گناهی خود باور دارم و این بهترین راه برای پاک کردن نامم است.»

شبکه‌های تلویزیون مالزی حرکت کاروان آقای رزاق به سمت دادگاه کوالالامپور را بطور زنده پخش کردند. شمار قابل توجهی از خبرنگاران و شهروندان این کشور نیز در این روز مقابل ساختمان دادگاه جمع شدند. برخی از این شهروندان، حامیان آقای رزاق بودند و پلاکاردهایی در حمایت از او در دست داشتند.

محاکمۀ نجیب رزاق یکی از وعده‌های انتخاباتی ماهاتیر محمد بود. در سالهای گذشته بارها از سوی منتقدان دولت آقای رزاق، موضوع انتقال میلیون‌ها دلار از صندوق «توسعه مالزی برهاد» به حسابهای شخصی او مطرح شده بود اما پیگیری‌های قانونی این پرونده تنها پس از شکست نجیب رزاق در انتخابات ماه مه سال جاری میلادی میسر شد.

ماهاتیر محمد نخست‌ وزیر ۹۲ سالۀ مالزی و یکی از پیرترین رهبران منتخب جهان، پیش از این طی سالهای ۱۹۸۱ تا ۲۰۰۳ میلادی نیز قدرت اجرایی را در این کشور واقع در شرق آسیا در دست داشت و در دوران کارزار انتخاباتی خود، آقای رزاق را «دزد» خطاب می‌کرد.
او پس از پیروزی در این انتخابات، بار دیگر پروندۀ تحقیق از صندوق «توسعه مالزی برهاد» را به جریان انداخت و آقای رزاق را ممنوع الخروج کرد.

در صورت اثبات اتهامات آقای رزاق در دادگاه، او دست‌کم به ۲۰ سال زندان محکوم خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخست وزیر سابق مالزی در کلیه اتهامات فساد مالی مجرم شناخته شد

محاکمه نخست وزیر پیشین مالزی به اتهام «غارت اموال دولتی» آغاز شد

هشدار جدی سنگا‍پور به مالزی به دلیل طرح توسعه بندری