Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نخست وزیر سابق مالزی در کلیه اتهامات فساد مالی مجرم شناخته شد

 نخست وزیر سابق مالزی در کلیه اتهامات فساد مالی مجرم شناخته شد
Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گفته می‌شود بخشی از وجوه اختلاس شده برای سرمایه‌گذاری در فیلم «گرگ وال‌استریت» اثر مارتین اسکورسیزی شده که رضا رشید، فرزند خوانده نجیب رزاق تهیه کننده آن بوده است.

آگهی

نجیب رزاق، نخست وزیر سابق مالزی در پرونده فساد مالی چندین میلیارد دلاری مجرم شناخته شد.

دادگاه رسیدگی‌کننده به پرونده نخست وزیر سابق مالزی روز سه شنبه وی را در کلیه اتهام‌های وارده از جمله اختلاس، پول‌شویی، سوء استفاده از اختیارات و خیانت در امانت مجرم شناخت.

قاضی دیوان عالی کوالالامپور با صدور حکمی اعلام کرد که پس از بررسی تمام مدارک موجود در پرونده به این نتیجه رسیده است که دادستانی در اثبات ادله خود برای طرح اتهامات موفق عمل کرده است.

نجیب رزاق و حلقه نزدیکانش متهمند که چندین میلیارد دلار از صندوق ملی سرمایه‌گذاری موسوم به 1MDB اختلاس کرده‌اند. این صندوق با هدف مشارکت در توسعه اقتصادی مالزی ایجاد شده بود.

گفته می‌شود بخشی از وجوه اختلاس شده برای سرمایه‌گذاری در فیلم «گرگ وال‌استریت» اثر مارتین اسکورسیزی، کارگردان نامدار آمریکایی هزینه شده که رضا رشید، فرزند خوانده نجیب رزاق تهیه کننده آن بوده است.

پس از برملا شدن این رسوایی مالی، مردم مالزی به شدت نسبت به نقش نخست وزیر سابق در غارت اموال ملی خشمگین شدند به نحوی که ائتلاف تحت رهبری نجیب رزاق که از سال ۲۰۰۹ به این سو قدرت را در این کشور در دست داشت در کمال شگفتی در انتخابات سال ۲۰۱۸ شکست خورد.

برخی تحلیل‌گران در مالزی معتقدند که صدور حکم محکومیت نجیب رزاق در واقع نوعی آزمون حاکمیت قانون در این کشور محسوب می‌شود.

نخست وزیر سابق که با پیروزی ائتلاف نزدیک به حزب وی در انتخابات ماه مارس پس از دو سال دوری بار دیگر به دولت بازگشته بر اساس اتهامات وارده باید دست کم ۱۵ تا ۲۰ سال آینده را در زندان سپری کند، حال آنکه برخی معتقدند نفوذ دولت ائتلافی حاکم در این کشور بر رای نهایی دادگاه تاثیرگذار خواهد بود.

نجیب رزاق خود را بی‌گناه می‌داند و معتقد است که قربانی توطئه و دسیسه‌ای شده که برخی سرمایه‌گذاران فراری در آن نقش داشته‌اند.

به توئیتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همسر نخست وزیر پیشین مالزی به جرم فساد مالی به ۱۰ سال حبس محکوم شد

مالزی؛ رزاق به سوء‌استفاده از قدرت و خیانت در امانت متهم شد

نخست وزیر پیشین مالزی به اتهام فساد مالی دستگیر شد