Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اتحادیه اروپا توافقنامه تسهیل صدور روادید اتباع روسیه را به حالت تعلیق درآورد

نشست غیررسمی وزرای خارجه اتحادیه اروپا
نشست غیررسمی وزرای خارجه اتحادیه اروپا Copyright Petr David Josek/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Petr David Josek/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در دومین روز نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا تصمیم برآن شد تا توافقنامه تسهیل روادید بین روسیه و اتحادیه اروپا که در سال ۲۰۰۷ به امضا رسیده بود را به حالت تعلیق درآورند. طرح اولیه ممنوعیت کامل صدور روادید برای کل شهروندان روسیه بود.

آگهی

وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشست غیررسمی پراگ توافق کردند که پیمان روادید مسافرتی بین روسیه و اتحادیه را به حالت تعلیق درآورند. به این ترتیب از این پس دیگر اتباع روسیه قادر نخواهند بود به آسانی به کشورهای اتحادیه سفرکنند. 

طرح اولیه ای که برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا آنرا پیشنهاد داده بودند ممنوعیت کامل صدور ویزا برای شهروندان روسیه بود. طرحی که در آستانه نشست با مخالفت قاطع آلمان و فرانسه، دو کشور متنفذ در اتحادیه اروپا مواجه شده بود.  

پیمان تسهیل روادید مسافرتی بین روسیه و اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۷ به امضا رسیده بود و حالا این طرح به حالت تعلیق درخواهد آمد. 

اغلب کشورهای حوزه بالتیک عضو اتحادیه اروپا و همچنین فنلاند و لهستان و جمهوری چک خواستار ممنوعیت کامل صدور ویزا برای شهروندان روسیه بودند. اما اختلاف نظرها در دو روز نشست بین این کشورها و وزرای آلمان و فرانسه نتیجه ای بهتر از لغو پیمان روادید مسافرتی با روسیه نداشت. 

پیش از این اتحادیه اروپا موافقتنامه تسهیل روادید برای مقامات و نزدیکان به کاخ کرملین را تنها یک هفته پس از آغاز جنگ اوکراین به حالت تعلیق درآورده بود. 

وزیر خارجه دانمارک که یکی از موافقان ممنوعیت کامل روادید مسافرتی اتباع روسیه شده بود پیش از جلسه روز چهارشنبه گفت: « باورنکردنی است که بسیاری از مردان روس را در سواحل جنوبی اروپا می بینیم و همزمان مردان اوکراینی بدلیل جنگ حتی حق خروج از کشورشان را ندارند.» 

هنوز مشخص نیست این تعلیق روادید از چه تاریخی اجرایی خواهد شد. 

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به خبرنگاران گفت که بی تردید از این پس روند اعطای ویزا به شهروندان روسیه بسیار طولانی تر و سخت تر خواهد بود. 

وزیر خارجه جمهوری چک، یان لیپاوسکی، اذعان کرد که هیچ راه حل سریعی برای ممنوعیت کامل ورود اتباع روسیه به اتحادیه اروپا وجود ندارد. 

روس های بسیاری پس از آغاز جنگ در اوکراین در ماه فوریه سعی کردند به اتحادیه اروپا بیایند اما بدلیل تحریم های بانکی اتحادیه اروپا بسیاری از آنها ناگزیر به روسیه برگشتند. 

رئیس جمهوری اوکراین و وزیر خارجه این کشور پیش تر از طرح ممنوعیت کامل صدور روادید به شهروندان روس استقبال کرده بودند. وزیر خارجه اوکراین، دیمیترو کولبا، به رسانه ها گفته بود: « ممنوعیت روادید، پاسخ مناسبی به جنگ تجاوزکارانه و نسل‌ کشی روسیه در قلب اروپا با حمایت اکثریت قریب به اتفاق شهروندان روسی است.»

 پیش تر روسیه به این طرح واکنش نشان داده بود. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین گفته بود که بار دیگر اروپایی ها با این طرح نشان می دهند تا چه اندازه برهان و تعقل در عملکردشان وجود ندارد. وی بار دیگر اتحادیه اروپا را به گسترش «احساسات ضدروس» در قاره سبز متهم کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحولات اوکراین؛ آغاز ماموریت بازرسان آژانس انرژی اتمی و درگیری‌های خرسون

پوتین فرمان اعطای کمک مالی به افرادی که از اوکراین به روسیه می‌آیند را صادر کرد

چرخش راهبردی ناتو به بالتیک در هنگامه تهاجم روسیه به کشوری که یک تانک هم ندارد