Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تحولات اوکراین؛ آغاز ماموریت بازرسان آژانس انرژی اتمی و درگیری‌های خرسون

آثاری از ویرانی جنگ در اوکراین
آثاری از ویرانی جنگ در اوکراین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در حالی که بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی برای آغاز ماموریت نظارت بر خرابی های احتمالی نیروگاه هسته ای به زاپوریژیا رفته اند، درگیریها در خرسون اوکراین بین نیروهای این کشور و ارتش روسیه ادامه دارند.

آگهی

در حالی که درگیری ها در جنوب اوکراین بین نظامیان این کشور و ارتش روسیه جریان دارد، تیمی از بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی کی‌یف را به مقصد زاپوریژیا، نیروگاه اتمی اوکراینی که در کنترل روسیه است،  ترک کردند تا خسارات احتمالی در آنجا را بررسی کنند.

 در روزهای اخیر تحولات کلیدی در جنگ اوکراین به وجود آمده که برخی از آنها را بررسی کرده ایم. 

دیدار گروسی با زلنسکی پیش از آغاز ماموریت بازرسان آژانس در زاپوریژیا

رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که هدف از ماموریت اخیر بازرسان این سازمان در اوکراین، ایجاد یک «نظارت دائمی» در نیروگاه زاپوریژیا است. 

همزمان آقای گروسی در سفری کوتاه به کی‌ یف با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، پیش از عزیمت به این مأموریت چند روزه دیدار کرد. گروسی گفت که از مسکو و کی یف اطمینان گرفته که «تیم بازرسان در حالی که پشت خط مقدم جنگ حرکت می کنند، در امنیت کامل خواهند بود.» زلنسکی و مشاورانش روز سه‌ شنبه نیروهای روسیه را به حمله به اهدافی در مسیر حرکت بازرسان «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به سمت زاپوریژیا»‌ متهم کردند. کرملین به این ادعا پاسخ نداد، اما قبلا گفت که از ماموریت آژانس بین المللی انرژی اتمی در زاپوریژیا حمایت می کند.

تمرکز درگیری‌ها در خرسون

وزارت دفاع بریتانیا روز چهارشنبه اعلام کرد که نظامیان اوکراین امکان دارد در عقب راندن «خط مقدم» روسیه در نقاطی در جنوب، «با بهره‌ برداری از دفاع نسبتاً ضعیف روسیه» موفق شده باشد. مقامات اوکراینی افزایش درگیری ها در جنوب، به ویژه در اطراف خرسون را یک «پاتک موفق» توصیف کرده اند. با این حال پنتاگون، وزارت دفاع ایالات متحده، چنین توصیفی از حملات نیروهای اوکراینی به ارتش روسیه در اطراف خرسون ندارد. 

اختلافات اعضای اتحادیه اروپا بر سر ممنوعیت صدور ویزا به شهروندان روسیه

 وزرای خارجه اتحادیه اروپا در دومین روز از نشست خود در پراگ درباره «ممنوعیت ورود گردشگران روسی به اتحادیه» بحث خواهند کرد.

 پیش تر آلمان و فرانسه با این طرح مخالفت کرده اند. این پیشنهاد مورد حمایت رئیس جمهوری اوکراین و کشورهای حوزه بالتیک و فنلاند و لهستان و جمهوری چک است. با وجود اختلاف نظر میان ۲۷ کشور، مهم ترین احتمال این است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا بر سر ایجاد محدودیت های جدید برای صدور ویزا به شهروندان روس و نه ممنوعیت عمومی این ویزا به توافق برسند.  

بروزرسانی میدان نبرد در خرسون

ویدئوهای رسانه های اجتماعی که توسط رسانه هایی چون واشنگتن پست و لوموند تایید شده دود و تیراندازی در شهر خرسون را نشان می دهد. کنترل این شهر از اولین روزهای جنگ در دست نیروهای روسیه است.  ویدئوهای دیگری که در روزهای اخیر به صورت آنلاین منتشر شده نشانه هایی از آسیب به زیرساخت ها و زندگی مسکونی در منطقه را نشان می دهد. از جمله دود در نزدیکی پل استراتژیک آنتونوفسکی، تخریب یک بازار، و همچنین اجساد و خودروهای نظامی سوخته در نزدیکی نیروگاه برق کاهوفکا.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا توافقنامه تسهیل صدور روادید اتباع روسیه را به حالت تعلیق درآورد

وزیر خارجه ایران در مسکو: حامل پیام یکی از رهبران اروپایی برای روسیه بودم

قول ترامپ به زلنسکی برای پایان دادن به جنگ اوکراین؛ نامزد جمهوری‌خواه: پیام‌آور صلح خواهم بود