وزیر خارجه ایران در مسکو: حامل پیام یکی از رهبران اروپایی برای روسیه بودم

امیر عبداللهیان و لاوروف در مسکو
امیر عبداللهیان و لاوروف در مسکو Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در مسکو گفت که حامل پیام یکی از رهبران اروپایی درباره جنگ اوکراین بوده است. وی اشاره‌ای به نام این رهبر اروپایی نکرد

آگهی

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در مسکو گفت که حامل پیام یکی از رهبران اروپایی درباره جنگ اوکراین بوده است. وی اشاره‌ای به نام این رهبر اروپایی نکرد اما ایسنا (خبرگزاری دانشجویان ایران) در گزارشی نوشت امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه از ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران خواسته است در جنگ اوکراین میانجی‌گری کند.

آقای امیرعبداللهیان، روز چهارشنبه ۳۱ اوت در نشست خبری مشترک با سرگئی لاوروف، همتای روس خود گفت: «ایده‌هایی برای پایان جنگ اوکراین مطرح است. ما در مسئله اوکراین در خصوص مسائل انسانی نیز صحبت کردیم.»

همزمان محمد جمشیدی، معاون سیاسی دفتر ریاست جمهوری ایران در توییتی گفت: «یکی از روسای ارشد اروپای غربی از رئیسی درخواست کرده بود که برای میانجیگری جنگ در اروپا کمک کند. پس از مجموعه‌ای از رایزنی‌ها، یک ابتکار صلح در کنار یک پیام مهم توسط وزیر خارجه آقای امیرعبداللهیان به مسکو ارسال شد.»

ایسنا نیز در این زنجیره اطلاعات، به نقل از منابع خود مدعی شد که این فرد امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه است.

اما در این نشست خبری بخشی هم به موضوع احیای برجام اختصاص پیدا کرد. وزیر خارجه ایران در این باره گفت: «درباره لغو تحریم‌ها ما آخرین متن طرف آمریکایی را دریافت کردیم و همکاران من با دقت و سرعت لازم در حال بررسی دقیق پیشنهادات طرف آمریکایی هستند. ما در مورد تضمین نیازمند متنی قویتر هستیم و باید ضمانت‌های قویتر در این موضوع داشته باشیم.»

امیرعبداللهیان درباره احیای برجام: نیازمند متن تضمینی قوی‌تری برای توافق هستیم

وی افزود: «یکی از موضوعاتی که در تبادل پیام‌های شفاهی ما با طرف‌های مذاکره کننده مورد توجه قرار گرفته ولی باید در متن هم آن را نیرومندسازی کنیم این است که اولا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید از رفتار سیاسی خود فاصله بگیرد و صرفا بر تکلیف و وظیفه فنی خود متمرکز شود. ثانیا برای ایران قابل قبول نیست که پس از بازگشت همه طرف‌ها به برجام مجددا شاهد برخی از دیدگاه‌های سیاسی و اتهامات بی‌اساس آژانس باشیم.»

وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه تهران به مسائل پادمانی آژانس هم توجه دارد، تصریح کرد: «اگر آمریکا واقع‌بینانه عمل کند و متن موجود را نیرومندسازی کنیم، رسیدن به توافق دور از دسترس نخواهد بود.»

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها تاکید کرده که این نهاد بین‌المللی تحت تاثیر فشارها و یا جهت‌دهی‌های کشورهای مختلف قرار نمی‌گیرد و تهران باید به پرسش‌ها در خصوص پیشینه برنامه هسته‌ای خود پاسخ دهد.

ایران خواستار مختومه شدن مسئله پادمانی همزمان با برجام است تا به گفته تهران، در آینده دیگر فضای برای اعمال فشار علیه ایران و یا اعمال تحریم‌های تازه مسدود شود. این در حالیست که کشورهای غربی موضوع مسائل پادمانی و برجام را دو مسئله غیرمرتبط با یکدیگر می‌خوانند و از ایران خواسته‌اند بدون ارتباط دادن این مسئله به گفتگوهای احیای برجام به پرسش‌های آژانس پاسخ دهد.

از سوی دیگر سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز در نشست خبری امروز درباره احیای برجام گفت: «ما به تفصیل درباره تمام جنبه‌های مربوط با احیای برجام صحبت کردیم. وزیر خارجه ایران از موضع قاطع و تلاش‌های پیگیرانه ما برای از سرگیری سریع کارکرد کامل این توافق تشکر کرد. در عین حال تمامی تحریم‌های غیرقانونی ضد ایرانی باید برداشته شود و جامعه جهانی همچنان منتظر بازگشت آمریکا به عرصه حقوقی قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است. ما از موضع ایران در مراحل پایانی مذاکرات حمایت می‌کنیم. »

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحولات اوکراین؛ آغاز ماموریت بازرسان آژانس انرژی اتمی و درگیری‌های خرسون

سایه جنگ اوکراین؛ کسری تجاری ترکیه با وجود رشد صادرات رکورد زد

گردشگری که محل استقرار سامانه موشکی روسیه را لو داد؛ اوکراین: ممنون، به کار قشنگ‌تان ادامه دهید