Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

گردشگری که محل استقرار سامانه موشکی روسیه را لو داد؛ اوکراین: ممنون، به کار قشنگ‌تان ادامه دهید

گردشگر روس محل استقرار یک ماشین نظامی را لو داد
گردشگر روس محل استقرار یک ماشین نظامی را لو داد Copyright وزارت دفاع اوکراین
Copyright وزارت دفاع اوکراین
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک مسافر روس عکسی از خودش در سواحل کریمه را همراه با یک ماشین نظامی ارتش منتشر کرد

آگهی

یک مسافر روس عکسی از خودش در سواحل کریمه را همراه با یک ماشین نظامی ارتش منتشر کرد. وزارت دفاع اوکراین می‌گوید به لطف این عکس، مکان این کامیون سامانه دفاع موشکی را شناسایی و از این توریست قدردانی کرده است. 

وزارت دفاع اوکراین با بازنشر این تصور در توییتر نوشت: « شاید ما کمی زیادی به توریست‌های روس سخت می‌گیریم... گاهی اوقات می‌توانند خیلی مفید باشند. مثل همین آقایی که در موضع سامانه دفاع موشکی روسیه نزدیک اوپاتوریا در کریمه اشغالی عکس گرفته است. سپاسگزاریم و این کار زیبا را ادامه دهید.»

از قرار معلوم تشخیص محل دقیق جغرافیایی این خودروی نظامی با استفاده از عکس‌های همین مسافر در شبکه‌های اجتماعی امکان‌پذیر شده است. بنژمن پتی، از سازمان «اطلاعات منبع آزاد» (Open Source Intelligence) محل دقیق این ماشین جنگی را شناسایی کرده است. این کارشناس در آخر ماه ژوئیه و با استفاده از عکس‌های همین گردشگر در شبکه اجتماعی وکنتک (VKontakt) که معادل روسی فیسبوک است، فهمیده که این موشک‌انداز در نزدیکی دریاچه آب شور اوپتوریا قرار دارد. 

پس از آن، آقای پتی و مارک کروتو، خبرنگار با کاربرد داده‌های جغرافیایی در دسترس عموم، مختصات جغرافیایی دقیق این خودروی سامانه موشکی اس۴۰۰ را برملا کردند. مارک کروتو در یک پیام توییتری نوشت: «مشخصات جغرافیایی و عکس‌ها کار شناسایی محل استقرار خودروی جنگی را کاملا راحت کرده بودند. سامانه دفاع موشکی چیزی نیست که قابل پنهان کردن باشد و مختصات تقریبی آن هم نزدیک دریاچه شور بود. 

آقای کروتو می‌گوید بی‌احتیاطی شهروندان روس در افشای اطلاعات نظامی مسبوق به سابقه است. میخائیل رازوُزهاو، فرماندار سواستوپول با انتشار یک پیام در تلگرام خطاب به هموطنانش نوشت:«کم‌تر عکس بگیرید و ویدیوهایتان از سامانه دفاع موشکی را در شبکه‌های اجتماعی آپلود نکنید.اگر هم این کار را می‌کنید، لااقل محل جغرافیایی عکس‌ها را توضیح ندهید.»

روسیه شبه جزیره کریمه را در سال ۲۰۱۴ به خاک خود ضمیمه کرد. جامعه جهانی این اقدام را به رسمیت نمی‌شناسد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر خارجه ایران در مسکو: حامل پیام یکی از رهبران اروپایی برای روسیه بودم

چرا روسیه مانع تصویب سند نهایی کنفرانس منع گسترش سلاح هسته‌ای سازمان ملل شد؟

زلنسکی در سخنانی متفاوت از گذشته: جنگ اوکراین باید با آزادسازی کریمه پایان یابد