Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

چرا روسیه مانع تصویب سند نهایی کنفرانس منع گسترش سلاح هسته‌ای سازمان ملل شد؟

دهمین کنفرانس بازنگری معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان‌پی‌تی) در مقر سازمان ملل متحد
دهمین کنفرانس بازنگری معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان‌پی‌تی) در مقر سازمان ملل متحد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روسیه از تصویب سند نهایی دهمین کنفرانس بازنگری معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان‌پی‌تی) که از یک ماه پیش در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک در حال برگزاری بود، جلوگیری کرد.

آگهی

روسیه از تصویب سند نهایی دهمین کنفرانس بازنگری معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان‌پی‌تی) که از یک ماه پیش در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک در حال برگزاری بود، جلوگیری کرد.

مسکو با استناد به متن پیش‌نویس ارائه شده در این کنفرانس که در آن نسبت به فعالیت‌های نظامی در اطراف نیروگاه‌های هسته‌ای اوکراین به‌خصوص نیروگاه زاپوریژیا ابراز نگرانی «شدید» شده بود با صدور سند نهایی مخالفت کرد.

از همین رو رئیس آرژانتینی کنفرانس بازنگری «ان‌پی‌تی» شامگاه روز جمعه ‌۲۶ اوت به وقت محلی اعلام کرد که این کنفرانس به دلیل نبودن اجماع روی متن پیش‌نویس ارائه شده، سند محتوایی ندارد.

بنا به گزارش‌ها، برخی دیگر از کشورهای حاضر در این کنفرانس هم با بخش‌هایی از متن پیش‌نویس ۳۶ صفحه‌ای ارائه شده مخالف بودند. سند نهایی کنفرانس بازنگری معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای باید به تایید همه کشورهای عضو برسد.

نماینده روسیه در کنفرانس بازنگری «ان‌پی‌تی» بر این نظر بود که هیات روسی با چند پاراگراف پیش‌نویس مشکل داشت که «سیاسی» بودند.

کنفرانس بازنگری معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان‌پی‌تی) در سال ۲۰۱۵ هم بدون دستیابی به توافق پایان یافته بود.

دهمین کنفرانس بازنگری «ان‌پی‌تی» پس از دو سال و نیم وقفه به دلیل همه‌گیری کرونا از یک اوت با حضور نمایندگان ۱۹۱ کشور عضو این معاهده آغاز به کار کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در این کنفرانس که بر سه محور «خلع سلاح هسته‌ای، عدم اشاعه و استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای» تأکید داشت به برنامه هسته‌ای ایران و آزمایش‌های هسته‌ای کره شمالی هم پرداخته شد.

ایران یکی از کشورهایی بود که از محتوای «نامتوازن» پیش‌نویس سند نهایی دهمین کنفرانس بازنگری معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان‌پی‌تی) ابراز نارضایتی کرد.

کنفرانس بعدی بازنگری «ان‌پی‌تی» که از سال ۱۹۷۰ هر پنج سال یک‌بار برگزار می‌شود در سال ۲۰۲۶ برگزار خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گردشگری که محل استقرار سامانه موشکی روسیه را لو داد؛ اوکراین: ممنون، به کار قشنگ‌تان ادامه دهید

پوتین: جنگ سرد آغاز نشده‌ اما سلاح‌های هسته‌ای آماده‌اند

روسیه: اوکراین دوباره با پهپاد به نیروگاه زاپوریژیا حمله کرد