بارش‌های «بی‌سابقه» ۳ دهه اخیر در پاکستان؛ شمار قربانیان سیل از یک‌هزار نفر فراتر رفت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
جاری شدن سیل در پاکستان
جاری شدن سیل در پاکستان   -   کپی رایت  AP Photo

عملیات گسترده امداد و نجات در پاکستان برای کمک به سیل‌زدگان در این کشور در حالی ادامه دارد که جاری شدن سیل تاکنون جان دستکم ۱۰۶۱ نفر را گرفته است. 

به گفته مقامات پاکستان نزدیک به یک میلیون واحد مسکونی بر اثر جاری شدن سیل تخریب شده یا به شدت آسیب دیده است. بنا به اعلام دولت پاکستان زندگی بیش از ۳۳ میلیون نفر یعنی یک نفر از هر هفت شهروند این کشور تحت تاثیر سیل قرار گرفته است. 

شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان بارش‌های موسمی اخیر در این کشور را طی ۳۰ سال گذشته «بی‌سابقه» توصیف کرده است. 

امدادگران همچنان در تلاش هستند تا خود را به روستاهای دورافتاده در مناطق کوهستانی شمال پاکستان برسانند. امری که نگرانی‌هایی را بابت احتمال افزایش شمار قربانیان طی ساعات و روزهای آینده پدید آورده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بلاول بوتو زرداری، وزیر خارجه پاکستان در همین راستا از جامعه جهانی برای رسیدگی به مناطق سیل‌زده درخواست کمک مالی کرد. این در حالی است که کمک‌های بین‌المللی به کُندی و به تدریج وارد پاکستان می‌شوند. اولین محموله‌ها از کمک‌های بشردوستانه روز یکشنبه از امارات عربی متحده و ترکیه وارد پاکستان شد.

پاکستان پیش از جاری شدن سیل با مشکلاتی اقتصادی از جمله تورم بالا، کاهش ارزش واحد پول و کسری بودجه روبرو بود. 

مقامات پاکستان بارش‌های شدید موسمی اخیر در این کشور را نتیجه تغییرات آب و هوایی خوانده‌اند. به گفته آنها پاکستان قربانی عملکرد محیط زیستی «غیرمسئولانه» در دیگر مناطق جهان شده است. 

از سوی دیگر مقامات طالبان در افغانستان چهار روز پیش اعلام کرده بودند که ۱۸۲ نفر طی یک ماه گذشته قربانی سیلاب‌ها در این کشور شده‌اند.

جاری شدن سیل در پاکستان در سال ۲۰۱۰ جان دو هزار نفر را گرفته بود. در آن زمان زندگی ساکنان نزدیک به یک پنجم از مساحت پاکستان تحت تاثیر سیلاب‌های ناشی از بارش‌های فصلی قرار گرفت.