اسرائیل: غربی‌ها میز مذاکرات هسته‌ای با ایران را ترک کنند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
يائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل
يائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل   -  کپی رایت  AP Photo

در حالیکه دستیابی به توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی بیش از پیش محتمل به نظر می‌رسد، یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل از طرف‌های غربی برجام خواست میز مذاکرات با ایران را ترک کنند.

آقای لاپید روز چهارشنبه ۲۴ اوت در یک نشست خبری گفت: «قدرت‌های غربی باید به گفت‌وگوها برای تمدید [احیای] توافق هسته‌ای با ایران پایان دهند. چنین توافقی به ایران امکان کسب میلیاردها دلار و بی‌ثبات کردن خاور میانه را می‌دهد.» نخست وزیر اسرائیل در عین حال گفت با توافق به خودی خود مخالفتی ندارد اما متن کنونی توافق خوبی نیست. 

اسرائیل، به همراه عربستان سعودی و متحدانش از حامیان جدی خروج یک‌جانبه دولت دونالد ترامپ از برجام در سال ۲۰۱۸ بود. 

مساله سیاست‌های خاورمیانه‌ای ایران به‌عنوان دلیلی برای مخالفت با احیای برجام در حالی از سوی نخست وزیر راستگرای اسرائیل مطرح می‌شود که این کشور تاکنون همواره توافق هسته‌ای با ایران را امتیازی به جمهوری اسلامی برای توسعه برنامه نظامی اتمی توصیف می‌کرد. 

اتحادیه اروپا و روسیه از پاسخ ایران به متن توافق پیشنهادی ابراز رضایت کرده اند. گفته می‌شود ایالات متحده قرار است امروز، چهارشنبه جواب پاسخ ایران را بدهد. 

واشنگتن می‌گوید ایران عقب‌نشینی‌ها از خطوط قرمز خود در ادوار اخیر مذاکرات وین داشته است. تهران هرگونه عقب‌نشینی از مفاد برجام را رد می‌کند.

نخست وزیر اسرائیل با انتقاد از توافق جدید با ایران گفت: «آنچه روی میز مذاکرات است، یک توافق بد است. به ایران سالی ۱۰۰ میلیارد دلار سرازیر می‌شود. این پول نه صرف ساخت مدرسه و بیمارستان که خرج بی‌ثباتی خاورمیانه و تقویت حزب‌الله، حماس و جهاد اسلامی می‌شود.»

آقای لاپید با انتقاد ضمنی از همراهی ایالات متحده با توافق جدید افزود: «به نظر ما، توافق حتی به انتظارات جو بایدن هم جواب نمی‌دهد.»

نخست وزیر اسرائیل در روزهای گذشته با رهبران فرانسه و آلمان تماس گرفته و از آن‌ها خواسته بود توافق هسته‌ای با ایران را امضاء نکنند.