روسیه: اوکراین مسئول قتل دختر دوگین بوده؛ عامل بمب‌گذاری پس از عملیات به استونی گریخته است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
محل انفجار خودروی داریا دوگینا
محل انفجار خودروی داریا دوگینا   -   کپی رایت  AP Photo

روسیه می‌گوید سرویس‌های جاسوسی و اطلاعاتی اوکراین مسئول سازماندهی عملیات قتل داریا دوگینا، دختر ایدئولوگ روس و یکی از نزدیک‌ترین افراد به ولادیمیر پوتین بوده‌اند. 

سرویس امنیت فدرال روسیه با اعلام این مطلب تاکید کرده که عملیات ترور خانم دوگینا توسط سرویس‌های ویژه اوکراین برنامه‌ریزی و انجام شده است. 

داریا دوگینا، دختر ۳۰ ساله الکساندر دوگین، فیلسوف، نویسنده و نظریه‌پرداز سیاسی که برخی در غرب او را «مغز پوتین» توصیف می‌کنند، شنبه شب در اثر انفجار یک بمب که در خودروی او کار گذاشته شده بود بود، کشته شد. ولادیمیر پوتین رئيس جمهوری روسیه پس از اعلام این خبر در نامه‌ای با ابراز تسلیت به دوگین و همسرش، «قتل بی‌رحمانه و وحشیانه» داریا را محکوم و از او به عنوان شخصیتی درخشان با استعداد، مهربان و دوست‌داشتنی یاد کرد. 

پوتین همچنین در پیام تسلیت خود اضافه کرد که داریا دوگینا صادقانه به مردم و میهن خدمت کرده و با اعمال خود ثابت کرده که میهن‌پرستی روسیه چه معنایی دارد. 

انگشت اتهام مقام‌های روس در حالی متوجه اوکراین شده که میخایلو پودولیاک، مشاور رئیس‌جمهور اوکراین هرگونه دست داشتن کی‌یف در این قتل را رد کرد. با این حال در بیانیه سرویس امنیت فدرال روسیه که روز دوشنبه منتشر شد، یک شهروند اوکراینی به نام  «ناتالیا ووک» مسئول این عملیات معرفی شده که به گفته مقام‌های روسی پس از انجام عملیات از روسیه به استونی فرار کرده است. 

دستگاه‌های امنیتی روسیه جزئيات بیشتری در خصوص عامل این حمله ارائه کرده و گفته‌اند ووک در ماه ژوئيه همراه با دختر ۱۲ ساله خود وارد روسیه شده و آپارتمانی در ساختمانی که داریا دوگینا در آن سکونت داشته، اجاره کرده تا او را تحت نظر بگیرد. همچنین مقام‌های روسی می‌گویند ووک و دخترش دقیقا در همان مراسمی که دوگین و داریا در آن شرکت کردند، حضور داشتند. این آژانس در ادامه می‌گوید ووک و دخترش پس از قتل دوگینا با استفاده از پلاک خودروی دیگری، روسیه را به مقصد استونی ترک کرده‌اند. 

الکساندر دوگین پس از کشته شدن دخترش، او را «ستاره‌ای در حال ظهور» خواند که «خائنانه توسط دشمنان روسیه» کشته شده است. او همچنین در ادامه این بیانیه نوشت: «قلب ما نه تنها مشتاق انتقام و تلافی است که به پیروزی نیاز دارد. ما باید در این جنگ پیروز شویم.» 

دوگین یکی از مدافعان برجسته طرح گسترش اتحاد روس‌زبان‌ها و احیای امپراتوری روسیه است و گفته می‌شود نفوذ معنوی بالایی هم در نزد ولادیمیر پوتین دارد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید