Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جاسوسی از سربازان مست روس؛ آیا سازمان اطلاعات روسیه به پوتین آدرس غلط داد؟

عکس تزیینی است
عکس تزیینی است Copyright Gene J. Puskar/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Gene J. Puskar/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ارزیابی کاخ کرملین قبل از آغاز حمله این بوده است که ارتش اوکراین در عرض چند روز شکست می‌خورد

آگهی

جاسوس‌های اوکراین در روزهای پیش از آغاز حمله روسیه در اواخر ماه فوریه ماموریت داشتند تا با نفوذ به داخل خاک و نظامیان روسیه، وضعیت ارتش این کشور را رصد کنند.

در آن روزها آمریکا و اوکراین می‌گفتند پوتین ممکن است هر آن دستور حمله را صادر کند ولی کاخ کرملین می‌گفت که هدف از تجمع نظامیان روس در مرز اوکراین صرفا انجام رزمایش است و روسیه قصد یورش ندارد.

جاسوس‌هایی که در آن روزها ارتش روسیه را رصد کردند به کی‌یف گزارش دادند که «بسیاری از سربازان روس» را در حال مستی دیده‌اند.

به گزارش واشنگتن پست به نقل از ماموران امنیتی اوکراین، نظامیان روسیه سوخت خودروهای جنگی و دیگر وسایل خود را با مشروبات الکلی معاوضه می‌کرده‌اند که باعث لنگ ماندن خودروها نیز می‌شده است.

بر اساس این گزارش به نقل از یک مقام اوکراین، جاسوسان صفی از تانک‌ها را دیده بودند بدون پرسنل و نظارت، وضعیتی که برخی از مقامات در کی‌یف را به این باور رسانده بود که روسیه در چنین وضعیتی احتمالا نمی‌تواند دست به حمله بزند.

وضعیت سربازان و گزارش‌ها اما هر چه بود، مانع از حمله روس‌ها به اوکراین نشد و ارتش روسیه در ۲۴ فوریه سال ۲۰۲۲ میلادی به دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری، به همسایه خود یورش برد.

گزارش واشنگتن پست که متکی بر اطلاعات حساس جمع‌آوری شده توسط سازمانهای امنیتی و مقامات اوکراینی است همچنین بر شکست اطلاعاتی روسیه پیش از آغاز جنگ دلالت دارد.

بر اساس این گزارش ولادیمیر پوتین سنگ بنای حمله به اوکراین را از سالها پیش گذاشته و با ایجاد شبکه بزرگی از ماموران اطلاعاتی در اوکراین درصدد سرنگونی دولت و به زانو درآوردن جمهوری سابق روسیه بوده است.

ارزیابی کاخ کرملین قبل از آغاز حمله این بوده است که ارتش اوکراین در عرض چند روز شکست می‌خورد، ارزیابی که درست از آب در نیامد.

روس‌ها نه تنها نتوانستند کی‌یف، پایتخت، را تصرف کنند بلکه از حومه آن نیز عقب‌نشینی کردند و در سایه مقاومت اوکراینی‌ها که خیلی‌ها تصور آن را نمی‌کردند شش ماه است که درگیر جنگ هستند، پیش‌روی در جبهه‌های جنگ برایشان برق‌آسا و یک‌شبه نبوده، و فراتر از همه جنگ «فرسایشی» شده است.

برخی از ناظران بر این باورند که حمله روسیه و تلفات جانی نظامیان و نابودی تجهیزات جنگی این کشور مایه شرمساری مسکو است.

از دید این دسته از ناظران، بار این شرمساری بر دوش سازمان امنیت فدرال روسیه است که با طرح‌های جنگی ناکارآمد و اعتماد بنفس بی‌جا ماشین جنگی روسیه را به حرکت درآورد و به آقای پوتین اطلاعات غلط داد.

برای مثال سازمان اطلاعاتی روسیه «ارزیابی‌های گمراه کننده مثبت» به خُورد کاخ کرملین داده است. به گفته یک مقام ارشد امنیتی غربی، ارزیابی سازمان اطلاعات روسیه این بوده است که با یک حمله برق‌آسا دولت اوکراین سقوط می‌کند و فرشی از گل زیرپای سربازان روس گسترانیده می‌شود.

برخی گزارش‌ها حاکی است که به ولادیمیر پوتین اطلاعات ضعیف داده شده است چرا که مشاورانش از این که به او اطلاعات و ارزیابی‌های منفی خود را ارائه کنند «بسیار بیمناک» بوده‌اند تا به سرنوشت افرادی که خشم رهبر روسیه را برانگیختند و بطور مرموز به قتل رسیدند یا زندانی شدند، دچار نشوند.

واشنگتن پست با استناد و نقل از یک مقام امنیتی غربی که اسمی از او نمی‌برد می‌نویسد:«باور ما بر این است که مشاوران پوتین او را گمراه می‌کنند» و به او تصویر واقع بینانه‌ای از وضعیت بد ارتش روسیه تحت تحریم ارائه نمی‌دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حادثه مرموز برای قایق جاسوسان در مرز سوئیس و ایتالیا؛ مامور سابق موساد و زن روس در میان قربانیان

قول ترامپ به زلنسکی برای پایان دادن به جنگ اوکراین؛ نامزد جمهوری‌خواه: پیام‌آور صلح خواهم بود

آیا جنگ مانع ترانزیت نفت روسیه از اوکراین به اروپا شده است؟