Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

حادثه مرموز برای قایق جاسوسان در مرز سوئیس و ایتالیا؛ مامور سابق موساد و زن روس در میان قربانیان

دریاچه ماجیوره
دریاچه ماجیوره Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقام‌های ایتالیا می‌گویند ۲۱ نفر از ۲۳ سرنشین یک قایق اجاره‌ای که هفته گذشته در دریاچه ماجیوره در شمال این کشور غرق شد، کارکنان فعلی یا سابق سرویس‌های اطلاعاتی و دفاعی بودند.

آگهی

این قایق ۱۶ متری حامل کارکنان سرویس‌های اطلاعاتی و دفاعی اسرائیل و ایتالیا بود. چهار نفر بر اثر غرق شدن این قایق جان خود را از دست دادند. سایر سرنشینان یا با شنا به سمت ساحل زنده ماندند یا قایق‌های دیگر آنها را از مهلکه نجات دادند. 

۱۳ نفر از سرنشینان این قایق اسرائیلی و هشت نفر ایتالیایی بودند. دو نفر از قربانیان شهروند ایتالیا و یک نفر نیز تبعه اسرائیل بود. 

چهارمین قربانی این حادثه یک زن ۵۰ ساله روس و همسر کاپیتان قایق بود.

دادستانی ایتالیا تحقیق از کاپیتان این قایق را آغاز کرده است. این در حالی است که با توجه به فعالیت سرنشینان در سرویس‌های اطلاعاتی و دفاعی، گمانه‌زنی‌های زیادی درباره این حادثه و علت آن صورت گرفته است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل تائید کرده است که قربانی اسرائیلی این حادثه از کارکنان پیشین موساد بوده است. 

رسانه‌های اسرائیل گزارش داده‌اند که این مامور سابق موساد روز یکشنبه گذشته با پروازی که برای آن بلیت داشت سفر نکرد و برنامه‌ای هم برای قایق‌سواری در دریاچه ماجیوره نداشت. 

دو شهروند ایتالیایی جان باخته نیز افسر اطلاعاتی بودند. برخی از رسانه‌های ایتالیا گزارش داده‌اند که سفر با این قایق تفریحی در عمل پوششی برای برگزاری جلسه‌ای محرمانه بین ماموران اطلاعاتی ایتالیا و اسرائیل بود. 

کاپیتان قایق و همسرش تنها سرنشینان قایق بودند که سابقه کار اطلاعاتی نداشتند. این قایق در پی مواجهه با طوفان با بادهایی به سرعت ۷۰ کیلومتر در ساعت واژگون شد. این در حالی است که این قایق باید طبق برنامه عصر یکشنبه پیش از زمان وقوع حادثه به ساحل بر می‌گشت. 

به گزارش رسانه‌های ایتالیا شماری از سرنشینان قایق که پس از حادثه جان سالم به در بردند، با تخلیه فوری اقامتگاه‌هایشان به سرعت منطقه را ترک کرده‌اند. 

دریاچه ماجیوره در میان کوهستان آلپ و در مرز ایتالیا و سوئیس واقع شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیرمرد نگون‌بخت ایتالیایی زیر هزاران قالب پنیر جان باخت

جاسوسی از سربازان مست روس؛ آیا سازمان اطلاعات روسیه به پوتین آدرس غلط داد؟

سایه بریکس بر هژمونی آمریکا در شرق با دیپلماسی چینی و روسی