Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سازمان اطلاعات خارجی روسیه «برنامه‌ریزی مسکو برای اشغال اوکراین» را رد کرد

رژه نظامیان روسیه در میدان سرخ مسکو (عکس از آرشیو)
رژه نظامیان روسیه در میدان سرخ مسکو (عکس از آرشیو) Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه هفته گذشته کشورهای غربی را متهم کرده بود که به تنش در مرزهای شرق اوکراین و دریای سیاه دامن می‌زنند.

آگهی

سازمان اطلاعات خارجی روسیه روز دوشنبه اتهام‌های مطرح شده مبنی بر برنامه‌ریزی مسکو برای اشغال خاک اوکراین را تکذیب کرد.

شماری از کشورهای غربی به دنبال تحرکات نظامی روسیه در نزدیکی مرز اوکراین از احتمال اشغال خاک این کشور ابراز نگرانی کرده بودند. در بیانیه سازمان اطلاعات خارجی روسیه آمده که ایالات متحده آمریکا به متحدانش اطلاعاتی «کاملا غلط» درباره تجمع نظامیان روس در نزدیکی مرز اوکراین داده است.

بیانیه سازمان اطلاعات خارجی روسیه در حالی منتشر شد که انتشار بیانیه‌هایی از این دست از سوی این سازمان چندان مسبوق به سابقه نیست. آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) طی روزهای گذشته از صف‌آرایی نظامیان روسیه در نزدیکی مرز اوکراین ابراز نگرانی کرده بودند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هرگونه جا به جایی نظامیان در محدوده قلمرو ما برای هیچ کس تهدید محسوب نمی‌شود و هیچ کس هم نباید نگران باشد.
دیمیتری پسکوف
سخنگوی کاخ کرملین

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز شنبه گفته بود که واشنگتن از «تحرکات نظامی و غیرعادی روسیه در مرز با اوکراین» به طور جدی نگران است. در مقابل دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین روز دوشنبه اظهار داشت: «هرگونه جا به جایی نظامیان در محدوده قلمرو ما برای هیچ کس تهدید محسوب نمی‌شود و هیچ کس هم نباید نگران باشد.»

وی در عین حال از افزایش اقدامات «تحریک‌آمیز» کی‌یف سخن گفت. سخنگوی کرملین به طور مشخص از استفاده اوکراین «از سلاح‌هایی که از کشورهای عضو ناتو» تحویل گرفته است انتقاد کرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه هفته گذشته کشورهای غربی را متهم کرده بود که به تنش در مرزهای شرق اوکراین و دریای سیاه دامن می‌زنند. وی همچنین از نزدیک شدن بمب‌افکن‌های غربی به ۲۰ کیلومتری مرز روسیه سخن گفته بود.

تنش در شرق اوکراین از سال ۲۰۱۴ تاکنون به یکی از موضوعات اصلی مورد اختلاف بین مسکو و کشورهای غربی تبدیل شده است. مناقشه دولت اوکراین با جدایی‌طلبان هوادار روسیه در شرق این کشور که به دنبال الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه آغاز شد تاکنون جان بیش از ۱۳ هزار نفر را گرفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادعای اوکراین مبنی بر خنثی کردن طرح کودتایی که روس‌ها در آن نقش داشتند و انکار مسکو

پوتین در بحبوحه بحران با اوکراین: جدی هستیم، از خط قرمزهای ما عبور نکنید

حضور پرشمار نظامیان روسیه در مرز اوکراین؛ ناتو به مسکو هشدار داد