اظهارات محمود عباس درباره هولوکاست؛ پلیس آلمان تحقیقات را آغاز کرد

دیدار محمود عباس و اولاف شولتس
دیدار محمود عباس و اولاف شولتس Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پلیس آلمان می‌گوید به دلیل اظهارات محمود عباس درباره هولوکاست، تحقیقات مقدماتی علیه این رهبر فلسطینی را آغاز کرده است.

آگهی

پلیس آلمان می‌گوید به دلیل اظهارات محمود عباس، رئيس تشکیلات خودگردان فلسطینی درباره هولوکاست، تحقیقاتی را علیه او آغاز کرده است. 

پلیس روز جمعه ۱۹ اوت با بیان اینکه تحقیقات مقدماتی در این خصوص را آغاز کرده تایید کرد که پس از دریافت شکایت رسمی کیفری، اقدامات لازم در این خصوص را انجام داده است. 

آقای عباس که به دعوت رسمی اولاف شولتس، صدراعظم آلمان به برلین رفته بود، در جریان یک نشست خبری مشترک روز ۲۵ مرداد در پاسخ به پرسش یک خبرنگار که از او پرسیده بود «آیا قصد دارید بابت عمل تروریستی نیروهای فلسطینی در کشتن ورزشکاران اسرائيلی در المپیک ۵۰ سال پیش پوزش بخواهید؟» پاسخ داد: «اگر شما می‌خواهید به گذشته نگاه کنید بفرمایید؛ اسرائيل از سال ۱۹۴۷ تاکنون مرتکب ۵۰ هولوکاست در ۵۰ نقطه فلسطین شده است.» 

این اظهارات آقای عباس خشم اسرائيل را به همراه داشته و تل‌آویو خواستار واکنش کشورهای جهان در برابر این سخنان شده است. اگرچه آقای شولتس در نشست خبری مشترک با عباس واکنشی به این اظهارات نشان نداد اما بعدا در بیانیه‌ای رسمی که در اختیار رسانه‌ها قرار داد تاکید کرد که صحبت‌های رهبر فلسطینی در خصوص کم‌اهمیت دانستن فجایع هولوکاست، منزجر کننده بوده است. 

آلمان فلسطین را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت نمی‌شناسد و شولتس هم در نشست خبری مشترک خود با آقای عباس به این موضوع اشاره کرد. با این حال وزارت خارجه آلمان اعلام کرده که عباس به عنوان نماینده تشکیلات خودگردان از مصونیت قضایی برخوردار خواهد بود زیرا او در قامت یک مقام رسمی از کشور بازدید می کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آقای عباس، در جریان این سفر از آلمان خواسته بود تا از پیوستن فلسطین به عنوان یک عضو کامل در سازمان ملل حمایت کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مقام عالی رتبه تشکیلات خودگردان فلسطینی: سیاست مسالمت‌جویانه باعث کاهش محبوبیت جنبش فتح شده

برگزاری مراسم یادبود هولوکاست بدون دعوت روسیه؛ زلنسکی: بی‌تفاوتی مثل نفرت کشنده است

جنگ اوکراین؛ شولتس: پوتین مسئول جنایات جنگی در اوکراین است