«منزجرکننده» و «فضاحت اخلاقی»؛ واکنش تند آلمان و اسرائیل به سخنان عباس درباره هولوکاست

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
قربانیان هولوکاست/محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی
قربانیان هولوکاست/محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی   -  کپی رایت  AP/Canva

اسرائیل و آلمان روز چهارشنبه اظهارات محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی درباره هولوکاست را محکوم کردند. 

محمود عباس، ۸۷ ساله که برای درمان به آلمان سفر کرده است روز سه‌شنبه با اولاف شولتس، صدراعظم آلمان دیدار کرد. او در پایان نشست خبری با صدراعظم آلمان در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران، سیاست اسرائیل در قبال فلسطینی‌ها را با هولوکاست مقایسه کرد. او این سخنان را در پاسخ به سوالی درباره حمله به ورزشکاران اسرائیلی در بازی‌های المپیک سال ۱۹۷۲ بیان کرد. 

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی گفت: «اسرائیل از سال ۱۹۴۷ تاکنون ۵۰ کشتار در ۵۰ شهر فلسطینی انجام داده است [...] ۵۰ کشتار، ۵۰ هولوکاست و همین حالا هم هر روز ارتش اسرائیل عده‌ای را می‌کشد.»

صدراعظم آلمان ساعاتی بعد در صفحه توئیتر خود اظهارات محمود عباس را «منزجرکننده» خواند. اولاف شولتس نوشت: «برای ما آلمانی‌ها به طور خاص هرگونه کوچک جلوه دادن هولوکاست غیرقابل تحمل و غیرقابل قبول است.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

او در جریان نشست خبری با محمود عباس نیز گفته بود که استفاده از واژه «آپارتاید» برای توصیف وضعیت فلسطینی‌ها را «درست» نمی‌داند. 

با این حال برخی از احزاب مخالف دولت آلمان و رسانه‌های این کشور از اولاف شولتس به دلیل عدم واکنش سریع به سخنان محمود عباس درباره هولوکاست در جریان نشست خبری مشترک انتقاد کردند. 

در مقابل رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی پس از نشست خبری مشترک با اولاف شولتس توضیحاتی درباره سخنانش درباره هولوکاست ارائه کرد. محمود عباس گفت: «ما خواهان صلح هستیم، به دنبال امنیت هستیم، ثبات می‌خواهیم [...] باید اعتماد متقابل را گسترش داد.»

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در اظهاراتش در برلین از واژه «آپارتاید» برای توصیف رفتار اسرائیل با فلسطینی‌ها استفاده کرد. وزارت خارجه آلمان در واکنش به اظهارات محمود عباس روز چهارشنبه رئیس دفتر نمایندگی تشکیلات خودگردان فلسطین در برلین را احضار کرد. 

یائیر لاپید، نخست‌ وزیر اسرائیل نیز در واکنش به سخنان محمود عباس گفت که اظهارات وی «فضاحت اخلاقی» و «دروغی شاخ‌دار» است. وی همچنین گفت: «تاریخ هرگز این سخنان را به او نخواهد بخشید.»

نخست‌وزیر اسرائیل قرار است روز پنجشنبه در جریان تماسی تلفنی با اولاف شولتس درباره اظهارات رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی گفتگو کند. 

محمود عباس در اظهاراتش اغلب از «نسل‌کشی» و «آپارتاید» برای توصیف اقدام‌های اسرائیل علیه فلسطینی‌ها استفاده می‌کند. با این حال او پیش از این به ندرت وضعیت فلسطینی‌ها را با شرایط یهودیان در آلمان نازی مقایسه کرده بود.