Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

«منزجرکننده» و «فضاحت اخلاقی»؛ واکنش تند آلمان و اسرائیل به سخنان عباس درباره هولوکاست

قربانیان هولوکاست/محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی
قربانیان هولوکاست/محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی Copyright AP/Canva
Copyright AP/Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در پایان نشست خبری مشترک با صدراعظم آلمان در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران، سیاست اسرائیل در قبال فلسطینی‌ها را با هولوکاست مقایسه کرد. این سخنان واکنش تند آلمان و اسرائیل را به دنبال داشت.

آگهی

اسرائیل و آلمان روز چهارشنبه اظهارات محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی درباره هولوکاست را محکوم کردند. 

محمود عباس، ۸۷ ساله که برای درمان به آلمان سفر کرده است روز سه‌شنبه با اولاف شولتس، صدراعظم آلمان دیدار کرد. او در پایان نشست خبری با صدراعظم آلمان در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران، سیاست اسرائیل در قبال فلسطینی‌ها را با هولوکاست مقایسه کرد. او این سخنان را در پاسخ به سوالی درباره حمله به ورزشکاران اسرائیلی در بازی‌های المپیک سال ۱۹۷۲ بیان کرد. 

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی گفت: «اسرائیل از سال ۱۹۴۷ تاکنون ۵۰ کشتار در ۵۰ شهر فلسطینی انجام داده است [...] ۵۰ کشتار، ۵۰ هولوکاست و همین حالا هم هر روز ارتش اسرائیل عده‌ای را می‌کشد.»

صدراعظم آلمان ساعاتی بعد در صفحه توئیتر خود اظهارات محمود عباس را «منزجرکننده» خواند. اولاف شولتس نوشت: «برای ما آلمانی‌ها به طور خاص هرگونه کوچک جلوه دادن هولوکاست غیرقابل تحمل و غیرقابل قبول است.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

او در جریان نشست خبری با محمود عباس نیز گفته بود که استفاده از واژه «آپارتاید» برای توصیف وضعیت فلسطینی‌ها را «درست» نمی‌داند. 

با این حال برخی از احزاب مخالف دولت آلمان و رسانه‌های این کشور از اولاف شولتس به دلیل عدم واکنش سریع به سخنان محمود عباس درباره هولوکاست در جریان نشست خبری مشترک انتقاد کردند. 

در مقابل رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی پس از نشست خبری مشترک با اولاف شولتس توضیحاتی درباره سخنانش درباره هولوکاست ارائه کرد. محمود عباس گفت: «ما خواهان صلح هستیم، به دنبال امنیت هستیم، ثبات می‌خواهیم [...] باید اعتماد متقابل را گسترش داد.»

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در اظهاراتش در برلین از واژه «آپارتاید» برای توصیف رفتار اسرائیل با فلسطینی‌ها استفاده کرد. وزارت خارجه آلمان در واکنش به اظهارات محمود عباس روز چهارشنبه رئیس دفتر نمایندگی تشکیلات خودگردان فلسطین در برلین را احضار کرد. 

یائیر لاپید، نخست‌ وزیر اسرائیل نیز در واکنش به سخنان محمود عباس گفت که اظهارات وی «فضاحت اخلاقی» و «دروغی شاخ‌دار» است. وی همچنین گفت: «تاریخ هرگز این سخنان را به او نخواهد بخشید.»

نخست‌وزیر اسرائیل قرار است روز پنجشنبه در جریان تماسی تلفنی با اولاف شولتس درباره اظهارات رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی گفتگو کند. 

محمود عباس در اظهاراتش اغلب از «نسل‌کشی» و «آپارتاید» برای توصیف اقدام‌های اسرائیل علیه فلسطینی‌ها استفاده می‌کند. با این حال او پیش از این به ندرت وضعیت فلسطینی‌ها را با شرایط یهودیان در آلمان نازی مقایسه کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مقام عالی رتبه تشکیلات خودگردان فلسطینی: سیاست مسالمت‌جویانه باعث کاهش محبوبیت جنبش فتح شده

آزادی بیان، یهودستیزی و انکار هولوکاست در فرانسه

آلمان راهبرد نوسازی صنعت دفاعی و امنیتی خود را با شتاب پیش می‌برد