رهبران سیاسی عراق خواستار پیوستن مقتدی صدر به «گفت‌وگو‌ی ملی» شدند

عراق درگیر بدترین بحران سیاسی از زمان سقوط صدام حسین است
عراق درگیر بدترین بحران سیاسی از زمان سقوط صدام حسین است Copyright خبرگزاری آناتولی
Copyright خبرگزاری آناتولی
نگارش از یورونیوز فارسی با استفاده از  AFP AP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در بیانیه پایانی این نشست، رهبران جریان‌های سیاسی عراق بر تلاش برای تدوین یک نقشه راه به منظور خروج از بن‌بست کنونی تاکید و از سیاستمداران جریان صدر دعوت کردند تا به روند مذاکرات ملی بپیوندند.

آگهی

رهبران احزاب سیاسی عمده عراق روز چهارشنبه به دعوت مصطفی کاظمی، نخست وزیر برای پیدا کردن راه‌ حلی به منظور برون رفت از انسداد سیاسی در بغداد گرد هم آمدند. جریان مقتدی صدر، غایب بزرگ این نشست بود. 

این اجلاس با عنوان «گفت‌وگوی ملی» و به دعوت مصطفی کاظمی، نخست وزیر برگزار شد. در بیانیه پایانی این نشست، رهبران جریان‌های سیاسی عراق بر تلاش برای تدوین یک نقشه راه به منظور خروج از بن‌بست کنونی تاکید و از سیاستمداران جریان صدر دعوت کردند تا به روند مذاکرات ملی بپیوندند. 

این بیانیه همچنین برگزاری انتخابات زودهنگام را یک امر معمول در تاریخ نظام‌های دموکراتیک توصیف کرد و با وجود عدم اعلام موضع صریح، دست‌کم امکان آن را رد نکرد. 

دو هفته پس از اشغال ساختمان پارلمان عراق از سوی هواداران مقتدی صدر، به نظر می‌رسد ائتلاف رنگارنگ سائرون موفقیتی عینی و ایجابی در فضای سیاسی حاکمان نداشته است.

دو نیروی عمده شیعه حاضر در پارلمان، ائتلاف سائرون و چارچوب هماهنگی، همچنان بر خواسته‌های خود پافشاری می‌کنند. در حالی که ترکیب پارلمان مانع از تشکیل دولت جدید شده است و حتی توانایی انتخاب رئیس جمهوری را ندارد، صدر خواهان انحلال مجلس و برگزاری انتخابات زودهنگام است و چارچوب هماهنگی، بر تشکیل فوری دولت پیش از برگزاری انتخابات دوباره تاکید می‌کند. 

براساس بیانیه مطبوعاتی دفتر نخست وزیری، نوری مالکی و حیدر عبادی، دو رئیس پیشین کابینه و همچنین هادی عامری و فالح فیاض، دو مقام ارشد حشد شعبی به نمایندگی از چارچوب نمایندگی در این نشست شرکت کردند. برهم صالح، رئیس جمهوری عراق از اتحادیه میهنی، محمد حلبوسی، رهبر سنی پارلمان و نمایندگان حزب دموکرات و اتحادیه میهنی کردستان هم دعوت مصطفی کاظمی برای برگزاری نشست «گفت‌وگوی ملی» را پذیرفته بودند.

هنوز خبری درباره محتوا یا نتیجه این اجلاس منتشر نشده است. 

همزمان خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از منابع آگاه در عراق از استعفای علی علوی، وزیر اقتصادی کابینه مصطفی کاظمی خبر داد. 

قانون اساسی عراق در سال ۲۰۰۶ و با مشارکت گسترده حقوقدانان آمریکایی و اروپایی تدوین شد. این متن، مانند لبنان، قدرت را میان گروه‌های مذهبی و قومی ساکن عراق فدرال تقسیم می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس جمهور عراق از برگزاری انتخابات زودهنگام برای خروج از بن‌بست سیاسی حمایت کرد

آغاز ترک منطقه سبز بغداد از سوی حامیان مقتدی صدر؛ بازگشایی مرزهای ایران و عراق شروع شد

بحران سیاسی در عراق؛ کشته شدن ۱۵نفر در تظاهرات بغداد، بسته شدن تمام مرزهای ایران