رئیس جمهور عراق از برگزاری انتخابات زودهنگام برای خروج از بن‌بست سیاسی حمایت کرد

بحران سیاسی در عراق
بحران سیاسی در عراق Copyright Anmar Khalil/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Anmar Khalil/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برهم صالح، رئیس جمهوری عراق روز سه‌شنبه از برگزاری انتخابات زودهنگام برای خروج از بحران سیاسی در عراق حمایت کرد. انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام مطالبه اصلی جریان مقتدی صدر بود.

آگهی

برهم صالح، رئیس جمهوری عراق روز سه‌شنبه از برگزاری انتخابات زودهنگام برای خروج از بحران سیاسی در عراق حمایت کرد. انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام مطالبه اصلی جریان مقتدی صدر بود.

آقای صالح در یک سخنرانی تلویزیونی خطاب به مردم عراق گفت: «برگزاری یک انتخابات زودهنگام مطابق با یک اجماع ملی راهی برای خروج از این بحران وحشتناک است.» 

این سخنرانی ساعاتی پس از خروج هواداران مقتدی صدر از منطقه سبز بغداد و بازگشت آرامش نسبی به پایتخت عراق ایراد شد. در جریان درگیری‌های روز و شب گذشته میان هواداران مقتدی صدر، نیروهای امنیتی و فراکسیون‌های مسلح رقیب بیش از ۳۰ نفر جان خود را از دست دادند. 

عراق اکتبر سال گذشته انتخابات زودهنگام پارلمانی برگزار کرد. هیچ گروه و ائتلافی نتوانست اکثریت مطلق کرسی‌های مجلس را به دست آورد و با توجه به نارضایتی گسترده بخش عمده‌ای از مردم عراق از طبقه حاکم، این کشور درگیر یک بحران سیاسی بی‌سابقه از زمان سقوط صدام حسین در سال ۲۰۰۳ شد. 

حدود دو هفته پیش و در حالی‌ که تحصن هواداران مقتدی صدر در خیابان‌های بغداد ادامه داشت، نمایندگان تمام فراکسیون‌های پارلمان عراق و مصطفی کاظمی، نخست وزیر با صدور بیانیه‌ای، خواستار گفت‌وگوی آشتی ملی شده و برگزاری انتخابات زودهنگام را رد نکرده بودند. تا پیش از آن، جریان معروف به چارچوب هماهنگی، ائتلاف شیعیان همپیمان ایران، مخالف اصلی برگزاری انتخابات زودهنگام پیش از تشکیل دولت از سوی پارلمان کنونی بود.

قانون اساسی جمهوری فدرال عراق قدرت سیاسی و ریاست بر قوای این کشور را میان جریان‌های قومی و مذهبی تقسیم کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبران سیاسی عراق خواستار پیوستن مقتدی صدر به «گفت‌وگو‌ی ملی» شدند

تظاهرات گسترده شیعیان موافق و مخالف صدر در بغداد

درگیری‌ها بین کردها، عرب‌ها و ترکمن‌ها در کرکوک عراق ۳ کشته و ۱۴ زخمی بر جا گذاشت