فراخوان دوباره آنکارا برای «آشتی» در سوریه؛ مصالحه برای صلح و ثبات ضروری است

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه
مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فراخوان آشتی در سوریه در حالی بار دیگر از سوی وزیر خارجه ترکیه مطرح می‌شود که رجب طیب اردوغان ماه مه گذشته میلادی در سخنانی تند، رژیم بشار اسد را «قاتل» خوانده بود.

آگهی

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه روز سه‌شنبه بار دیگر طرف‌های مناقشه در سوریه را به «آشتی» فراخواند و تاکید کرد که بدون مصالحه صلح و ثبات در این کشور برقرار نخواهد شد.

آقای چاووش‌اوغلو هفته گذشته نیز خواستار آشتی میان شورشیان سوریه و دولت حاکم بر دمشق شده بود اما این فراخوان به مذاق مخالفان بشار اسد خوش نیامد و منجر به برپایی تظاهراتِ ضد ترکیه در مناطق تحت کنترل شورشیان شد.

وزیر امور خارجه ترکیه که در جریان یک کنفرانس خبری مشترک با ادگارس رینکویکس، همتای لتونیایی خود در آنکارا سخن می‌گفت در ادامه خاطرنشان کرد: «رژیم و اپوزیسیون باید آشتی کنند؛ ما هرگز مخالفان در سوریه را ناامید نکردیم اما تاکید می‌کنیم که برای دستیابی به ثبات و صلح دائمی در سوریه، مصالحه و سازش ضروری است.»

رئیس دیپلماسی ترکیه پیش از این نیز روز پنج شنبه گذشته خواستار «آشتی مخالفان و رژیم سوریه» پس از یازده سال جنگ و خونریزی در این کشور شده بود.

هزاران سوری مخالف دولت بشار اسد یک روز پس از فراخوان پیشین آنکارا برای صلح و آشتی ضمن برپایی تظاهرات در مناطق تحت کنترل شورشیان سخنان وزیر خارجه ترکیه را محکوم کردند.

مولود چاووش‌اوغلو روز سه‌شنبه با اشاره به آنچه هفته گذشته پس از فراخوان مصالحهِ وی در مناطق تحت کنترل شورشیان روی داد، یادآور شد که سخنانش درست منتقل نشده و در آن فراخوان از واژه «آشتی» و نه «صلح» استفاده کرده است.

وی در این خصوص تصریح کرد: «ارزیابی‌های من در این باره نه تنها در سوریه بلکه در داخل ترکیه نیز تحریف شد. موضع ما از ابتدای بحران در سوریه مشخص و همین بوده است.»

وزیر خارجه ترکیه همچنین تاکید کرد که اظهارات وی نقطه عطف و موضعی جدید از سوی آنکارا در قبال تحولات سوریه نیست.

آقای چاووش‌اوغلو سپس به قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد که در سال ۲۰۱۵ به تصویب رسید، اشاره کرد و گفت به موجب این قطعنامه روند سیاسی در سوریه باید تحت نظارت سازمان ملل آغاز گردد و پس از برپایی انتخاباتی کاملا شفاف قانون اساسی جدید در این کشور به اجرا درآید.

ترکیه از زمان آغاز جنگ سوریه در سال ۲۰۱۱ ضمن استقرار سربازان خود در مناطق هم مرز و اعلام مخالفت با رژیم بشار اسد از گروه‌های شورشی سوری حمایت می‌کند.

فراخوان مولود چاووش‌اوغلو برای آشتی میان شورشیان و دمشق اما با آنچه آنکارا پیش‌تر در قبال حکومت سوریه مطرح کرده بود، در تناقض است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه ماه مه گذشته میلادی در سخنانی تند، رژیم بشار اسد را «قاتل» توصیف کرده بود.

این تغییر موضع از سوی آنکارا پس از آن روی می‌دهد که رئیس جمهوری ترکیه روز پنجم اوت با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود که همواره بر عادی‌سازی روابط با بشار اسد اصرار دارد، ملاقات کرده بود.

جنگ و مناقشه داخلی در سوریه که با مداخله قدرت‌های خارجی همراه شد و پای گروه‌های اسلام‌گرای افراطی را نیز به این کشور باز کرد حدود نیم میلیون کشته برجا و میلیون‌ها آواره برجا گذاشت.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر خارجه سوریه در تهران: حمله نظامی ترکیه به سوریه باعث درگیری دو کشور می‌شود

دستگیری بیش از ۳۰۰ نفر در ترکیه به ظن ارتباط با گروه داعش

قلیچداراوغلو در جستجوی آرای ملی‌گرایان؛ «پیروزی اردوغان یعنی ۱۰ میلیون پناهنده دیگر»