Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دمشق از کشته شدن رهبر نظامی داعش در جنوب سوریه خبر داد

عکس درگیری ارتش سوریه با داعش/آرشیو خبرگزاری سانا
عکس درگیری ارتش سوریه با داعش/آرشیو خبرگزاری سانا Copyright AP/AP
Copyright AP/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

داعش پس از افزایش دامنه قدرت در سال ۲۰۱۴ و فتح سرزمین‌های وسیع در عراق و سوریه، زیر ضربه حملات متوالی شاهد فروپاشی «خلافت» خودخوانده‌اش شد.

آگهی

خبرگزاری رسمی سوریه روز چهارشنبه از کشته شدن یکی از رهبران گروه موسوم به خلافت اسلامی، داعش در جنوب این کشور خبر داد.

سانا ضمن انتشار این خبر به نقل از یک منبع امنیتی اعلام کرد فردی که از او به عنوان یکی از رهبران داعش در سوریه یاد شده پس از گرفتار شدن در حلقه محاصره نیروهای امنیتی این کشور، از پای درآمده است.

در این گزارش آمده است: «نیروهای امنیتی عملیات ویژه‌ای را انجام دادند» که منجر به «کشته شدن تروریست ابوسالم العراقی» در غرب منطقه درعا شد. فرد یاد شده «پس از محاصره و مجروحیت بر اثر اصابت گلوله، کمربند انفجاری خود را فعال کرد.»

یک منبع امنیتی به خبرگزاری سانا گفت که العراقی رهبر نظامی گروه افراط‌گرای داعش در جنوب سوریه بوده است.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که دیده‌بان حقوق بشر سوریه نیز آنرا تایید کرده است. تشکل یاد شده یک سازمان غیردولتی مستقر در لندن است که بواسطه شبکه گسترده‌ای از منابع محلی اخبار و تحولات جاری در سوریه را رصد می‌کند.

بر اساس گزارشی که دیده‌بان حقوق بشر در این خصوص تهیه کرده و در اختیار رسانه‌ها قرار داده، ابوسالم العراقی از سال ۲۰۱۸ به این سو در منطقه مخفی شده بود و در طراحی ترورها و هرج و مرج‌های جنوب سوریه مشارکت داشت.

استان درعا در جنوب سوریه که عملیات حذف این رهبر گروه داعش در آن انجام شده از سال ۲۰۱۸ به بعد تا حد زیادی تحت کنترل نیروهای دولتی قرار دارد.

این در حالیست که گروه‌های شورشی بر اساس یک توافق آتش‌بس که تحت حمایت و میانجی‌گری روسیه، متحد اصلی بشار اسد بدست آمد همچنان بخش‌هایی از این استان را در کنترل خود دارند.

حضور داعش در این استان محدود بود و صرفا یک گروه اسلام‌گرا به واسطه بیعت با «دولت اسلامی» این جریان را پیش از شکست و عقب‌نشینی، نمایندگی می‌کرد.

داعش پس از افزایش دامنه قدرت در سال ۲۰۱۴ و فتح سرزمین‌های وسیع در عراق و سوریه، زیر ضربه حملات متوالی شاهد فروپاشی «خلافت» خودخوانده‌اش شد.

این گروه افراطی که نیروهایی داوطلب از کشورهای غربی را نیز به خود جذب کرده بود سال ۲۰۱۷ در عراق و دو سال پس از آن در سوریه به صورت کامل شکست خورد و متلاشی شد.

گروه افراطی داعش اما آنگونه که گزارش‌ها نشان می‌دهد همچنان به انجام حملات و عملیات ایذایی از طریق سلول‌های نهفته خود در هر دو کشور یاد شده ادامه می دهد.

جنگ و مناقشه پیچیده داخلی در سوریه که طرف‌های مختلفی را درگیر خود کرده از سال ۲۰۱۱ تاکنون حدود پنجاه هزار کشته برجای گذاشته است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بلژیک بزرگترین عملیات بازگرداندن خانواده‌های بلژیکی عضو داعش را انجام داد

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: ۶ شبه‌نظامی طرفدار ایران در حملات اسرائیل به سوریه کشته شدند

کشته شدن فرمانده ارشد سپاه در حمله هوایی به ساختمانی در کنار سفارت ایران در دمشق