حمله پهپادی به پایگاه تحت کنترل آمریکا در سوریه

Access to the comments نظرها
نگارش از مریم عباسی‌زاده  با استفاده از  AP
پایگاه نظامی التنف در جنوب سوریه
پایگاه نظامی التنف در جنوب سوریه   -  کپی رایت  AP Photo

منابع خبری روز دوشنبه ۱۵ اوت از حمله پهپادی به یک پایگاه نظامی در سوریه خبر دادند که نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکایی از آن استفاده می‌کنند. پایگاه التنف در مرز سوریه، عراق و اردن قرار دارد و نیروهای آمریکایی و بخشی از اپوزیسیون رژیم سوریه به‌طور مشترک از آن برای مبارزه با داعش استفاده می‌کنند.

یک مقام نظامی آمریکا با تایید حمله روز دوشنبه گفت که هیچکس در جریان آن زخمی نشده و تاسیسات پایگاه هم خسارتی ندیده‌ است. تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است. گروه ائتلاف اعلام کرده که در همکاری با گروه اپوزیسیون سوریه موسوم به «مغاویر الثوره» به چندین فقره حمله سامانه‌‌های هوایی بدون سرنشین در مجاورت این پادگان، با موفقیت پاسخ داده و آن‌ها را مهار یا قبل از اصابت به هدف سرنگون کرده است. حمله سایر پهپادها هم موفقیت‌آمیز نبوده است.

نیروهای آمریکایی و ائتلاف می‌گویند در این پایگاه نیروهای گشت سوری را برای مبارزه با جنگجویان داعش آموزش می‌دهند. این درحالیست که پایگاه التنف در مسیر جاده اصلی و شاهراه حیاتی اتصال نیروهای مورد حمایت ایران که تهران تا لبنان امتداد دارد، واقع شده است.

جان برنان فرمانده ارشد نیروهای ضربتی ائتلاف با محکوم کردن حمله پهپادی روز دوشنبه گفت: «چنین حملاتی تنها جان غیرنظامیان بی‌گناه سوری را به خطر می‌اندازد و تلاش‌های قابل توجه شرکای نظامی ما برای حفظ شکست پایدار داعش را تضعیف می کند.»

این حمله تنها ساعاتی پس از آن صورت می گیرد که نیروهای اسرائیلی غرب و مرکز سوریه را هدف قرار دادند. در جریان این حملات دستکم ۳ سرباز سوری کشته و چندین نفر دیگر مجروح شدند. دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن گفته هدف اسرائیل در جریان حمله بامداد دوشنبه مواضع نیروهای مورد حمایت تهران بوده است.

اکتبر گذشته هم در اقدامی مشابه این پایگاه مورد حمله پهپادی قرار گرفته بود. در آن زمان مقامات آمریکایی گفتند بر این باورند که ایران پشت حمله به التنف بوده است. حمله سال گذشته هم درست پس از آن صورت گرفت که اسرائیل به مواضعی در مرکز سوریه حمله کرده بود.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید