Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

برابری دستمزد فوتبالیست‌های زن و مرد در آمریکا؛ دادگاه پرداخت غرامت به بازیکنان را تایید کرد

الکس مورگان، ستاره تیم ملی فوتبال زنان آمریکا
الکس مورگان، ستاره تیم ملی فوتبال زنان آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قراردادهای جدید تا سال ۲۰۲۸ اعتبار خواهد داشت و آمریکا را به نخستین کشور دنیا بدل می‌کند که به بازیکنان تیم‌های ملی زنان و مردان خود دستمزدی برابر پرداخت می‌کند.

آگهی

توافقنامه پیشنهادی ۲۴ میلیون دلاری بین بازیکنان زن تیم ملی فوتبال ایالات متحده و فدراسیون فوتبال این کشور توسط یک قاضی فدرال در لس آنجلس تایید شد. 

پیشتر، فدراسیون فوتبال آمریکا با بازیکنان تیم ملی زنان این کشور به توافق رسیده بود تا زمینه برای برابری دستمزدها میان اعضای تیم‌های زنان و مردان این کشور هموار سازد. بر همین اساس طرفین به توافق رسیده بودند که دهه‌ها بازیکن کنونی و پیشین تیم ملی زنان مبلغ ۲۴ میلیون دلار به عنوان تصفیه حساب دریافت کنند. 

گری کلاوسنر، قاضی منطقه‌ای ایالات متحده که با درخواست بازیکنان تیم ملی زنان این کشور موافقت کرده در این خصوص گفت: «هدف اصلی شاکیان در این پرونده دریافت دستمزد برابر بوده است.»

بر اساس قرارداد جدیدی که فدراسیون فوتبال آمریکا از آن رونمایی کرده قرار است دستمزد و جوایز برابری برای بازیکنان تیم‌های فوتبال مردان و زنان این کشور در نظر گرفته شود. قراردادهای جدید تا سال ۲۰۲۸ اعتبار خواهد داشت و آمریکا را به نخستین کشور دنیا بدل می‌کند که به بازیکنان تیم‌های ملی زنان و مردان خود دستمزدی برابر پرداخت می‌کند. 

قرار است فدراسیون فوتبال آمریکا ۲۲ میلیون دلار به بازیکنان زن بپردازد و علاوه بر آن صندوقی با موجودی ۲ میلیون دلار هم برای کمک به بازیکنان در دوران بازنشستگی و همچنین رشد ورزش زنان و البته فعالیت‌های خیریه ایجاد می‌شود که مجموع مبلغ را به ۲۴ میلیون دلار افزایش می‌دهد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کلاوسنر در گفتگویی اعلام کرد که فدراسیون فوتبال آمریکا طی ۱۴ روز فهرستی از بازیکنان واجد شرایط را برای وکلای بازیکنان ارسال می‌کند و سپس وکلا ۲۱ روز زمان خواهند داشت تا بازیکنان واجد شرایط را از اجرای این توافقنامه مطلع سازند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارزار دستمزد برابر با مردان؛ مذاکره تیم فوتبال زنان آمریکا با فدراسیون شکست خورد

کاپیتان تیم ملی فوتبال زنان آمریکا: «پرداخت برابر» خواست همه است

پیش‌نویس قطعنامه‌ علیه ایران آماده در شورای حکام؛ آیا آمریکا و اروپایی‌ها بر سر صدور آن توافق دارند؟