Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

خشکسالی کم‌سابقه در فرانسه؛ دولت اتاق بحران تشکیل داد

خشکسالی در فرانسه
خشکسالی در فرانسه Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حال حاضر از ۹۶ منطقه مختلف در تقسیم‌بندی اداری سرزمین اصلی کشور فرانسه دست کم ۹۳ منطقه با درجات مختلف در معرض کمبود و محدودیت‌های آب قرار گرفته و در ۶۲ بخش یا دو سوم مساحت این کشور نیز شرایط بحرانی اعلام شده است.

آگهی

فرانسه همانند اغلب کشورهای اروپایی در حال عبور از یک دوره خشکسالی کم‌سابقه است که کارشناسان امور زیست محیطی آنرا بخشی از تبعات نگران کننده گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی می‌دانند.

دولت فرانسه پس از بررسی همه جوانب و بررسی نتیجه تحقیقات جاری روز جمعه اقدام جدی برای مدیریت بحران ناشی از خشکسالی را با تشکیل یک اتاق بحران آغاز کرد.

در همین راستا الیزابت بورن، نخست وزیر فرانسه با اعلام اجرایی و عملیاتی شدن اتاق بحرانی متشکل از نمایندگان وزارتخانه‌های مختلف از برپایی نخستین نشست این اتاق حوالی ساعت ۱۱ و نیم روز جمعه خبر داد.

دفتر نخست وزیری فرانسه نیز اعلام کرد که دولت مصمم به مقابله با شرایط و وضعیت تاریخیِ ناشی از خشکسالی جاری است که در حال حاضر بسیاری از سرزمین‌ها را فراگرفته و تصمیم به تشکیل اتاق بحران نیز به همین منظور اتخاذ شده است.

به گفته یک منبع دولتی این اتاق بحران با هدف متمرکز کردن اطلاعات تشکیل جلسه داد و انتظار نمی‌رود که طی آن هیچ تصمیم فوری اتخاذ شده باشد.

بستر بحران جاری از ماه‌ها پیش در برخی مناطق به دلیل بارش کم و یا فقدان بارش به تدریج شکل گرفت و خشکسالی کم‌سابقه در اغلب مناطق بحران خیز این کشور از بهار سال جاری به این سو به تشدید شد.

در حال حاضر از ۹۶ منطقه مختلف در تقسیم‌بندی اداری سرزمین اصلی کشور فرانسه دست کم ۹۳ منطقه با درجات مختلف در معرض کمبود و محدودیت‌های آب قرار گرفته و در ۶۲ بخش یا دو سوم مساحت این کشور نیز شرایط بحرانی اعلام شده است.

FABRICE COFFRINI/AFP or licensors
بستر خشک رودخانه‌ای در شرق فرانسه (مرز سوئیس)FABRICE COFFRINI/AFP or licensors

بر این اساس، به موجب سطح هشدار تعیین شده آبیاری چمن‌ها، شستشوی وسایل نقلیه، پر کردن حوضچه‌های مصنوعی و آبیاری محصولات کشاورزی ممنوع اعلام شده است.

اتاق بحران خشکسالی در دولت فرانسه قرار است ضمن دریافت آخرین اطلاعات از بخشداران مناطق بحران زده و تجزیه و تحلیل آن، در زمینه عملیاتی کردن زودرس طرح‌های ویژه برای این مناطق نیز تصمیم‌گیری کند.

اعضای اتاق بحران خشکسالی همچنین تاثیر تبعات خشکسالی بر زیرساخت‌های تولید انرژی و حمل و نقل و نیز متاثر شدن بخش‌های کشاروزی و دامداری از این بحران را برای اتخاذ تصمیم‌های لازم مورد بررسی و تحلیل قرار خواهند داد.

به گزارش فرانس‌پرس، ژوئیه ۲۰۲۲ پس از مارس ۱۹۶۱ دومین ماه تاریخ معاصر فرانسه د رمقایسه با دوره عادی سال‌های ۱۹۹۱ تا ۲۰۲۰ است که در آن بیشترین میزان خشکسالی همراه با کسری ۸۴ درصدی بارندگی ثبت شده است.

بخش‌های اساسی مانند کشاورزی، خواه مزارع کشت ذرت که خوراک دام را تامین می‌کند و نیاز به آب فراوان نیاز دارد و یا چراگاه‌های در نظرگرفته شده برای دام به شدت در فرانسه دستخوش تبعات خشکسالی قرار گرفته‌اند.

خشکسالی همچنین بخش تولید انرژی و منابع آب در مناطق توریستی را نیز تحت تاثیر قرار داده و علاوه بر این منشا آتش‌سوزی‌هایی در جنوب و شمال غرب فرانسه شده است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیشنهاد شهردار فرانسوی: کوهنوردان هزینه تدفین خود را ودیعه بگذارند

موج گرمای زودرس و خشکسالی؛ ایتالیا در پنج منطقه شمالی وضعیت اضطراری اعلام کرد

هند به دلیل خشکسالی و امنیت غذایی صادرات گندم را ممنوع کرد