طالبان: امارت اسلامی «هیچ اطلاعاتی» از حضور ایمن الظواهری در افغانستان ندارد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
رهبران طالبان و القاعده
رهبران طالبان و القاعده   -  کپی رایت  AFP Photo

مقامات طالبان روز پنجشنبه اعلام کردند که «هیچ اطلاعاتی» از حضور ایمن الظواهری، رهبر القاعده در خاک افغانستان ندارند.

این در حالیست که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه کشته شدن رهبر القاعده در جریان حمله یک هواپیمای بدون سرنشین در کابل را که مورد تایید قرار داد.

یک مقام ارشد دولت آمریکا نیز در این خصوص گفت که رهبر القاعده سحرگاه روز یکشنبه در بالکن یک خانه سه طبقه در پایتخت افغانستان هدف دو موشک «ای‌جی‌ام-۱۱۴ هل‌فایر» قرار گرفت.

خانه ای که هدف حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکای قرار گرفت در شیرپور، یکی از مجلل ترین محله‌های کابل واقع شده و در آن مقامات ارشد و فرماندهان طالبان نیز در ویلاهایی اسکان یافته‌اند.

در بیانیه طالبان حضور رهبر القاعده در افغانستان و مرگ او مورد تایید قرار نگرفته اما در آن نام ایمن الظواهری برای اولین بار پس از اعلام خبر کشته شدن وی توسط رئیس جمهوری ایالات متحده ذکر شده است.

این عملیات مرگٰبار اگر صحت آن مورد تایید قرار گیرد بزرگترین ضربه به القاعده از زمانی است که نیروهای ویژه آمریکایی اسامه بن لادن را در سال ۲۰۱۱ در پاکستان کشتند.

حضور ایمن الظواهری در کابل اعتبار وعده‌های طالبان مبنی بر پناه ندادن به گروه‌های تروریستی در افغانستان را زیر سوال می برد. در بیانیه رسمی حکومت طالبان آمده است: «امارت اسلامی افغانستان از ورود و حضور ایمن الظواهری به کابل اطلاعی ندارد».

بنا به بیانیه طالبان، دولت حاکم بر کابل همچنین از سرویس‌های اطلاعاتی خواسته است تا تحقیقات دقیق و جدی در خصوص این ماجرا انجام دهند.

الظهواری، رهبر ۷۱ ساله و مصری گروه القاعده که از وی به عنوان یکی از طراحان حملات یازده سپتامبر ۲۰۰۱ نام برده می‌شود به مدت بیش از ده سال تحت تعقیب و پیگرد نیروهای اطلاعاتی و نظامی آمریکا بود.

حملات تروریستی یازده سپتامبر علاوه بر برج‌های دوقلوی مرکز تجارت جهانی در نیویورک دو نقطه دیگر از خاک ایالات متحده از جمله ساختمان پنتاگون را هدف قرار داد و حدود سه هزار قربانی به جا گذاشت.

امارت اسلامی در بیانیه خود آورده است: «این واقعیت را که آمریکا به خاک ما حمله کرده و تمامی اصول بین المللی را زیر پا گذاشته، به شدت محکوم می کنیم و در صورت تکرار چنین اقدامی، مسئولیت تمامی عواقب آن بر عهده ایالات متحده آمریکا خواهد بود.»

در این بیانیه همچنین بار دیگر تاکید شده است که هیچ کشوری از خاک افغانستان مورد تهدید واقع نخواهد شد. این در حالیست که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه تاکید کرد که طالبان با «میزبانی و پناه دادن» به ظواهری، «توافق دوحه» را به شدت نقض کرده است.

گفتنی است که سهیل شاهین، سخنگو و نماینده معرفی شده طالبان برای سازمان ملل متحد نیز پیش‌تر ضمن اعلام بی‌اطلاعی امارت اسلامی از حضور رهبر القاعده در کابل یادآور شده بود که تحقیقات در مورد صحت و سقم این ادعا در حال انجام است.

وی همچنین روز پنجشنبه در اشاره به سخنان آنتونی بلینکن در خصوص نادیده گرفته شدن توافقنامه دوحه از سوی طالبان تاکید کرد که «امارت اسلامی افغانستان» به این توافقنامه متعهد است.

خبرگزاری رویترز به نقل از سه منبع در طالبان اعلام کرد که رهبران ارشد طالبان در مورد چگونگی واکنش به حمله پهپادی آمریکا باهم گفتگوی طولانی داشته‌اند.

واکنش طالبان به کشته شدن الظواهری می‌تواند پیامدهای قابل توجهی برای آن‌ها داشته باشد، زیرا این گروه به دنبال مشروعیت بین‌المللی و دسترسی به میلیاردها دلار از وجوه مسدود شده افغانستان از یک سال پیش است.

اینک با مرگ رهبر القاعده در کابل این پرسش ایجاد می‌شود که آیا طالبان به او پناه داده بود؟ طالبانی که در توافقنامه سال ۲۰۲۰ تعهد داده بود که اجازه نمی‌دهند که خاک افغانستان توسط گروه‌های شبه‌نظامی به ویژه القاعده مورد استفاده قرار گیرد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید