Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

رهبر القاعده: ضعف آمریکا دلیل حمله روسیه به اوکراین بود

تصویر قدیمی از ایمن الظواهری، رهبر القاعده
تصویر قدیمی از ایمن الظواهری، رهبر القاعده Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایمن الظواهری، رهبر فعلی گروه القاعده می‌گوید دعوت اسامه بن‌لادن همچنان جذابیت دارد و با وجود دشمنان مسلمانان حامیان جدیدی نیز پیدا می‌کند.

آگهی

ایمن الظواهری، رهبر القاعده، به مناسبت یازدهمین سالگرد کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر پیشین این گروه تروریستی، در یک پیام ویدیویی مدعی شد دعوت این گروه همچنان جذابیت دارد و به ویژه با عواقبی که در افغانستان و عراق دامن‌گیر آمریکا شده، القاعده حامیان جدیدی پیدا کرده است. 

الظواهری که سالها مرد شماره ۲ و دست راست بن لادن بود در پیام ویدیویی جدید خود که ۲۷ دقیقه است همراه با یک کتاب قرآن و اسلحه پشت میز نشسته و آخرین نظرات خود را در خصوص وضعیت منطقه و همچنین ایالات متحده مطرح می‌کند. 

رهبر کنونی القاعده در این ویدیو با اشاره به اینکه مشکلاتی که در عراق و افغانستان برای آمریکا پیش آمده باعث شده این کشور بیش از گذشته ضعیف شود و همین مسئله دلیل حمله روسیه به متحد واشنگتن یعنی اوکراین بوده است. 

این رهبر بنیادگرای ۷۱ ساله، در بخش دیگری از این ویدیو به تاثیر جنگ‌های عراق و افغانستان که پس از حملات ۱۱ سپتامبر آغاز شد اشاره می‌کند و خواستار اتحاد بیشتر میان مسلمانان شده است. او همچنین وضعیت ایالات متحده را با عنایت به همبستگی بیشتر مسلمانان، ضعیف و رو به افول معرفی کرد. 

AP Photo
تصویری از ایمن الظواهری در کنار اسامه بن‌لادنAP Photo

رهبر القاعده در این خصوص می‌گوید: «آمریکا پس از شکست در عراق و افغانستان، پس از فجایع اقتصادی ناشی از حملات ۱۱ سپتامبر و پس از همه‌گیری کرونا، متحد خود یعنی اوکراین را رها کرد و این کشور طعمه روس‌ها شد.» 

مشخص نیست آقای الظواهری این ویدیو را از چه مکانی منتشر کرده است، ضمن اینکه محل اختفای او نیز مشخص نیست. این رهبر بنیادگرای اسلامی تحت تعقیب FBI قرار دارد و ۲۵ میلیون دلار جایزه برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری او شود، در نظر گرفته شده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ایمن الظهواری که در ۱۹ ژوئيه ۱۹۵۱ در مصر متولد شد پیش از پیوستن به القاعده یک پزشک بود و پس از کشته شدن بن‌لادن در سال ۲۰۱۱، به عنوان رهبر این گروه به فعالیت خود ادامه داده است. اسامه بن لادن اهل عربستان سعودی در سال ۲۰۱۱ و  در پی حمله نیروهای آمریکایی به مخفیگاه او در پاکستان کشته شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سیف العدل «رهبر جدید القاعده که در ایران به سر می‌برد» کیست؟

رئیس القاعده در ویدئویی به مناسبت سالروز ۱۱ سپتامبر جلوی دوربین ظاهر شد

داعش: نیروهای القاعده رهبر این گروه را کشته‌اند، رهبر جدید معرفی شد