Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رئیس القاعده در ویدئویی به مناسبت سالروز ۱۱ سپتامبر جلوی دوربین ظاهر شد

ایمن الظواهری، رهبر القاعده
ایمن الظواهری، رهبر القاعده Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایمن الظواهری، رهبر القاعده در ویدئویی به مناسبت بیستمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر ماه‌ها پس از انتشار شایعاتی مبنی بر کشته شدنش جلوی دوربین ظاهر شد.

آگهی

ایمن الظواهری، رهبر القاعده در ویدئویی به مناسبت بیستمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر ماه‌ها پس از انتشار شایعاتی مبنی بر کشته شدنش جلوی دوربین ظاهر شد.

سایت اطلاعاتی SITE که ناظر بر وبسایت‌های گروه‌های تندروی اسلامی است اعلام کرد که این ویدئو روز شنبه منتشر شد. الظواهری در آن گفت که «بیت‌المقدس هرگز یهودی نمی‌شود» و از حملات القاعده از جمله حمله به نیروهای روسی در سوریه در ژانویه گذشته تقدیر کرد.

این سایت گفت که الظواهری همچنین به خروج ارتش آمریکا از افغانستان پس از ۲۰ سال جنگ اشاره کرد. این نهاد تاکید کرد که اظهارات وی لزوما نشان دهند ضبط ویدئو در روزهای اخیر نیست زیرا توافقنامه خروج از افغانستان در فوریه ۲۰۲۰ با طالبان امضا شد.

این نهاد ناظر افزود که الظواهری هیچ اشاره‌ای به کنترل طالبان بر افغانستان و پایتخت آن نکرده است. اما او به حمله اول ژانویه اشاره دارد که نیروهای روسی در حاشیه شهر رقه در شمال سوریه هدف قرار گرفتند.

از اواخر سال ۲۰۲۰ شایعاتی مبنی بر مرگ الظواهری بر اثر بیماری منتشر شده است. از آن زمان هیچ ویدئو یا مدرکی مبنی بر زنده بودن وی تا روز شنبه منتشر نشده بود.

سخنان الظواهری در یک ویدئوی ۶۱ دقیقه و ۳۷ ثانیه‌ای ضبط شده است.

الظواهری که مصری است پس از کشته شدن اسامه بن لادن در سال ۲۰۱۱ به رهبری القاعده رسید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

۲۱ سال از حملات ۱۱ سپتامبر و «جنگ علیه ترور» گذشت؛ آمریکا هنوز در تعقیب عاملان است

رهبر القاعده: ضعف آمریکا دلیل حمله روسیه به اوکراین بود

تهدید طالبان به تجدید نظر در روابط با ایالات متحده آمریکا