Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تهدید طالبان به تجدید نظر در روابط با ایالات متحده آمریکا

صف شهروندان افغانستان در برابر یک بانک در کابل
صف شهروندان افغانستان در برابر یک بانک در کابل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طالبان روز دوشنبه واشنگتن را تهدید کرد در صورت عدم تجدید نظر درباره پرداخت غرامت به بازماندگان قربانیان ۱۱ سپتامبر از محل دارایی‌های بلوکه شده افغانستان، روابط خود با ایالات متحده آمریکا را بازنگری خواهد کرد.

آگهی

طالبان روز دوشنبه واشنگتن را تهدید کرد در صورت عدم تجدید نظر درباره پرداخت غرامت به بازماندگان قربانیان ۱۱ سپتامبر از محل دارایی‌های بلوکه شده افغانستان تجدید نظر نشود، روابط خود با ایالات متحده آمریکا را بازنگری خواهد کرد.

براساس دستور جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، دولت این کشور اجازه یافت ۷ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده بانک مرکزی افغانستان را مصادره کند. بر همین اساس نیمی از این مبلغ به قربانیان و بازماندگان حملات یازده سپتامبر پرداخت خواهد شد. ۳/۵ میلیارد دلار دیگر هم قرار است به کمک‌های بشردوستانه به افغانستان اختصاص یابد.

انعام‌الله سمنگانی، معاون سخنگوی طالبان با انتشار یک پیام توییتری با انتقاد شدید از تصمیم واشنگتن نوشت: «رئیس جمهوری آمریکا دارایی‌های افغانستان را که پیش از این در بانک‌های این کشور گذاشته شده بود، با بی‌اعتنایی به تمام قواعد بین‌المللی مصادر کرد و حالا می‌خواهد کنترل همین اموال را به شکلی غیر مسئولانه به دست بگیرد.»

این مقام ارشد طالبان در ادامه همین پیام افزوده است: «حملات یازده سپتامبر هیچ ربطی به افغانستان ندارد. هرگونه دستبرد به اموال مردم افغانستان به بهانه این ماجرا یک نقض جدی توافق با امارت اسلامی است. اگر ایالات متحده رویه خود را عوض نکند و به رفتار تحریک آمیز خود ادامع دهد، امارت اسلامی افغانستان هم مجبور خواهد بود در سیاست خود نسبت به این کشور بازنگری کند.»

ایالات متحده آمریکا در نوامبر سال ۲۰۰۱ و پس از حملات یازده سپتامبر همان سال به برج‌های سازمان تجارت جهانی در نیویورک و ساختمان پنتاگون به افغانستان حمله کرد و حکومت طالبان را در عرض تنها چند هفته سرنگون کرد. ۲۰ سال بعد، تمام نیروهای نظامی خارجی پس از توافق واشنگتن با طالبان این کشور را ترک کردند و حکومت مورد حمایت غرب فورا سقوط کرد.

از زمان بازگشت طالبان به قدرت و همزمان با کاهش شدید کمک‌های بین‌المللی به این کشور و مصادره اموال بانک مرکزی دربانک‌های خارجی، اقتصاد افغانستان عملا از هم فروپاشیده است. سازمان ملل متحد بارها خواستار از سرگیری کمک‌های مشروط جامعه جهانی برای جلوگیری از تشدید بحران انسانی در این کشور شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل: جنگ در اوکراین نباید باعث «فراموشی» بحران افغانستان شود

رئیس القاعده در ویدئویی به مناسبت سالروز ۱۱ سپتامبر جلوی دوربین ظاهر شد

آمریکا یک گزارش از حملات ۱۱ سپتامبر را از حالت محرمانه خارج کرد؛ سندی از دخالت عربستان منتشر نشد