واکنش‌ها به کشته شدن ایمن الظواهری؛ متهم درجه اول پناه دادن به رهبر القاعده به دنبال دفاعیه است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
 ایمن ظواهری
ایمن ظواهری   -  Copyright  AFP

کشته شدن ایمن الظواهری در کابل، گروه طالبان را با اتهام جدی نقض توافق صلح دوحه مواجه کرده است؛ اتهامی که اسلامگرایان حاکم بر افغانستان در تلاش برای رد آن هستند.  

خبرگزاری رویترز به نقل از سه مقام طالبان از برگزاری نشست روز چهارشنبه رهبران ارشد طالبان با هدف توافق در مورد نحوه واکنش این گروه به حمله پهپادی آمریکا که به کشته شدن ایمن الظواهری، رهبر القاعده، منجر شد، خبر داد. 

مقام‌های این گروه اسلامگرا که از متحدان دیرینه القاعده به شمار می‌رود، ابتدا حمله هواپیمای بدون سرنشین را تایید کردند اما گفتند خانه‌ای که مورد اصابت موشک هل‌فایر (Hellfire) قرار گرفته، خالی از سکنه بوده است.

واکنش رسمی گروه طالبان به کشته شدن ایمن ظواهری در شرایطی که این گروه به دنبال کسب مشروعیت بین‌المللی و دسترسی به ذخایر ارزی مسدود شده افغانستان در آمریکاست، می‌تواند پیامدهای مهمی برای آن داشته باشد.

این در شرایطی است که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده نیز گفت که پناه دادن به ظواهری یا میزبانی او از سوی طالبان را نقض «شدید» توافقنامه ۲۰۲۰ عنوان کرد. توافقی که بر اساس آن طالبان به ایالات متحده اطمینان داده بود که پس از خروج نیروهای تحت رهبری آمریکا به گروه‌های شبه نظامی دیگر پناه نخواهند داد.

در همین حال، توماس نیکلسون، نماینده ویژه اتحادیه اروپا در امور افغانستان نیز گفت که مرگ ایمن‌ظواهری در کابل تردیدها را نسبت به تعهد طالبان نسبت به قطع ارتباط این گروه با گروه‌های تروریستی را افزایش داد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اما زلمی خلیلزاد، نماینده پیشین امریکا در امور صلح افغانستان اعلام کرد که شبکه حقانی از حضور ایمن‌ ظواهری در افغانستان باخبر بوده‌ است.

همزمان، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز با تایید وجود ارتباط شبکه حقانی با القاعده خبر داد که کاخ سفید با هدف یافتن پاسخ این سوال که آیا طالبان به ایمن ظواهری پناه داده‌ یا خیر، در حال برقراری تماس و ارتباط با این گروه است.