محمد الظواهری: غربی ها در آتش جنگ مالی خواهند سوخت

محمد الظواهری: غربی ها در آتش جنگ مالی خواهند سوخت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محمد الظواهری، رهبر سازمان «سلفی جهادی» مصر است. گروهی که وی می‌گوید، خشونت طلب نیست.

وی طی روزهای گذشته ضمن محکوم کردن حضور نظامیان فرانسه در جریان جنگ داخلی در مالی، مسئولیت مرگ گروگان‌ها در الجزایر را نیز را به نیروهای ارتش این کشور نسبت داده است.

وی برادر ایمن ظواهری، رهبر گروه القاعده پس از مرگ اسامه بن لادن در سال ۲۰۱۱ است.

از زمانی که وی هدایت گروه القاعده را برعهده گرفته، فرد شماره یک تحت تعقیب دنیا است و ایالات متحده آمریکا برای سر وی جایزه‌ای معادل ۲۵ میلیون دلار را در نظر گرفته است.

محمد الظواهری نیز حدود چهارده سال را به اتهام مشارکت در فعالیت‌های تروریستی از جمله ترور انور سادات در سال ۱۹۸۱ در مصر زندانی بود و در سال ۲۰۱۲ در دادگاه نظامی این کشور از این اتهامات تبرئه شد و همچنان با خانواده خود در قاهره زندگی می‌کند. وی می‌گوید، هیچگاه عضو القاعده نبوده اما با ایدئولوژی‌های این گروه موافق است.

از صحبت‌های شما اینگونه برداشت کردم که در صورتی که فرانسه به حضور نظامی خود در مالی ادامه دهد، تنها پاسخ جهاد‌ی ها محکوم کردن حضور آنها و نیز تلاش برای برقراری صلح خواهد بود و شاهد پیامی محکم تر از سوی شما نخواهیم بود؟

نه این تنها نیست. تمامی مسلمانان و نه تنها جهادی‌های سلفی باید هرکاری می‌توانیم انجام دهیم. کسی که وارد خانه من می‌شود و به زن و بچه‌ام حمله می‌کند و قصد کشتار ما را دارد، یک متجاوز است و آیا من باید در برابر وی ساکت بایستم؟
این غیر قابل قول است. فرانسوی‌ها بودند که آتش این جنگ را برافروختند و اگر به این کار ادامه دهند، غربی‌ها نخستین افرادی هستند که در این آتش خواهند سوخت.

*اما گناه افراد خارجی که درمیادین نفتی فعال هستند، چیست؟ آنها هیچگاه در عملیات نظامی در مالی مشارکت نداشتند، آنها تنها مهندسانی هستند که در تاسیسات نفتی فعال هستند؟ *

پیش از هر چیز باید مشخص کرد که چه کسی آغازگر این جنگ بوده است؟ چه کسی تجاوز را آغاز کرد؟ چه کسانی در پشت این کشتار‌ها مخفی شده‌اند؟ کشورهایی که جنگنده های هوایی و سربازان را به مالی اعزام کردند. دومین موضوع این است که گروگان گیر‌ها آنها را نکشته‌اند بلکه تنها خواستار تعویض آنها و پایان خشونت‌ها شدند، اما سران کشور‌ها نمی‌خواهند واقعیت را به مردم نشان دهند، آنها تصمیم به بمباران و آغاز جنگ گرفتند و این جنایات فجیع صورت گرفت. چه کسی مسئول این کشتار‌ها است؟ البته که نه گروگان گیر‌ها اما سربازان الجزایری که از غرب دستور می‌گیرند، عاملان آن هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش‌ها به کشته شدن ایمن الظواهری؛ متهم درجه اول پناه دادن به رهبر القاعده به دنبال دفاعیه است

حمله مسلحانه به غیرنظامیان در مالی دست‌کم ۲۱ کشته بر جای گذاشت

شمارش معکوس برای آغاز جام جهانی ۲۰۲۳ فرانسه؛ از گردش مالی و پردرآمدترین بازیکنان راگبی چه می‌دانیم؟