Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

ایرانی‌ها جسورانه از امکان ساخت بمب اتم می‌گویند؛ تهران: حرام و در دین و اعتقاد ما جایی ندارد

تاسیسات هسته‌ای ایران
تاسیسات هسته‌ای ایران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقام‌های ایرانی اکنون جسورتر از پیش و آشکارا می‌گویند که توانایی فنی تولید بمب اتمی را دارند اما تصمیمی برای این کار ندارند.

آگهی

مقام‌های ایرانی اکنون جسورتر از پیش و آشکارا می‌گویند که توانایی فنی تولید بمب اتمی را دارند اما تصمیمی برای این کار ندارند.

برخی از تحلیلگران سیاسی بر این نظرند که طرح این اظهارات در زمانی که تنش‌ها میان تهران و قدرت‌های غربی بر سر برنامه هسته‌ای ایران شدت گرفته است می‌تواند  به گرفتن امتیازهای بیشتر به هنگام مذاکره غیرمستقیم با آمریکا تعبیر شود. همزمان، آن‌ها این گزینه که تهران با اتخاذ روشی شبیه کره شمالی به دنبال سلاح هسته‌ای است را رد نمی‌کنند.

کمال خرازی، مشاور رهبر ایران پیشتر در گفتگو با یک رسانه بین‌المللی با تأکید بر توان فنی ایران برای تولید بمب اتمی گفته بود: «فقط در عرض چند روز توانستیم غنی‌سازی اورانیوم را از ۲۰ درصد به ۶۰ درصد برسانیم و به راحتی هم می‌توانیم آن‌را به ۹۰ درصد برسانیم.» 

میزان غنی‌سازی لازم برای ساخت سلاح‌های هسته‌ای ۹۰ درصد است.

سرانجام محمد اسلامی، رئیس سازمان انرزی اتمی ایران در گفتگو با شبکه العالم گفت: «احساس نیاز به برنامه نظامی اتمی نداشته و نداریم چرا که نه در دکترین دفاعی ما بمب اتم جای دارد و نه در باورهای اعتقادیمان.»

او در مورد ارتقای ظرفیت غنی‌سازی در ایران گفت: «براساس قانون باید ظرفیت غنی‌سازی را با تأکید بر ماشین‌های پیشرفته «آی‌آر‌۶» (IR6) به ۱۹۰ هزار سو برسانیم.» آقای اسلامی در ادامه گفت که این «ماشین‌های پیشرفته» در حال حاضر در خط تولید با بهترین راندمان و کیفیت در حال کار هستند.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی هفته گذشته گفته بود که برنامه هسته‌ای ایران در سال ۲۰۲۲ بسیار متفاوت از برنامه این کشور در سال ۲۰۱۵ است. به اعتقاد او برنامه هسته‌ای ایران «بسیار سریع» پیش می‌رود.

اظهارات کم‌سابقه مقام‌های ایرانی در مورد توان فنی این کشور برای تولید سلاح هسته‌ای در حالی مطرح شده که همه نگاه‌ها به دور جدید مذاکرات غیر مستقیم ایران و آمریکا برای احیای برجام در وین دوخته شده است.

بنا به گزارش‌ها، مذاکرات غیر مستقیم دور پیش ایران و آمریکا که در دوحه قطر برگزار شد، بدون دستیابی به نتیجه پایان یافت.

شرط تهران برای روشن کردن دوربین‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در گفتگو با خبرگزاری ایرنا با اشاره به مذاکرات وین گفت که دوربین‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شرطی فعال و روشن می‌شوند که همه موارد ادعایی و اتهامی علیه ایران کنار گذاشته شوند.

آقای اسلامی با تأکید بر اینکه ایران برنامه‌ای برای خاموش کردن سایر دوربین‌ها ندارد، گفت: «دوربین‌هایی که جمع کرده‌ایم برجامی یا طبق واژه حقوقی آن فرا پادمانی بود، این دوربین‌ها همراه با توافقنامه برجام به این منظور نصب شد تا محدودیت، ظرفیت و فعالیت هسته‌ای ایران را با آن اندازه‌گیری کنند.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در هر حال هم‌زمان با تشدید حرکت‌های تقابلی از سوی طرف‌های درگیر در برنامه هسته‌ای ایران، به نظر می‌رسد که تهران بیشتر به سمت تهدید اتمی متمایل شود.

طرح برخی از ادعاها در شبکه‌های اجتماعی نزدیک به سپاه پاسداران ایران به گسترش این گمانه‌زنی‌ها دامن زده است.

موشک‌های ایران و تهدید نیویورک

در روزهای گذشته ویدئویی توسط یک حساب کاربری که گمان می‌رود به سپاه پاسداران ایران نزدیک است، منتشر شده که به صراحت نشان می‌دهد که موشک‌های ایران تهدیدی برای نیویورک هستند.

اگرچه مقام‌های ایرانی همواره تاکید کرده‌اند که قصدی برای ساخت سلاح هسته‌ای ندارند و برای این منظور به فتوای علی خامنه‌ای، رهبر ایران در خصوص حرام بودن ساخت این نوع سلاح‌ها اشاره می‌کنند اما در این ویدئو عنوان می‌شود که ایران در یک قدمی پیوستن به کشورهایی است که سلاح هسته‌ای دارند.

حال باید منتظر ماند و دید که آیا بمب‌های هسته‌ای ایران از خواب بیدار می‌شوند یا خیر؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برجام و خروج سپاه از فهرست سازمان‌های تروریستی؛ ایران: ادعای وال‌ استریت‌ ژورنال بی‌اساس است

مشاور رهبر ایران: همه می‌دانند که توان فنی ساخت بمب اتم را داریم

آیا همان تحریم‌هایی که ابراهیم رئیسی بی اثر می‌پنداشت، جان او را گرفت؟