Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

برجام و خروج سپاه از فهرست سازمان‌های تروریستی؛ ایران: ادعای وال‌ استریت‌ ژورنال بی‌اساس است

تاسیسات هسته‌ای ایران
تاسیسات هسته‌ای ایران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک مقام ارشد غربی به وال‌استریت ژورنال گفته است که اگر مذاکرات خوب پیش‌ رود باید تا آخر همین هفته توافقی حاصل شود. این منبع افزوده اگر مذاکره کنندگان به اجماع برسند، سپس از وزرای خارجه خواسته خواهد شد تا برای تایید توافق به وین سفر کنند.

آگهی

روزنامه وال‌استریت ژورنال در گزارشی اختصاصی مدعی شده که مذاکره کنندگان ایرانی حاضر شده‌اند موضوع خروج سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی را مجموعه درخواست‌های خود کنار بگذارند اما در مقابل همچنان به دریافت تضمین‌های اصولی برای عدم خروج آمریکا از توافق تاکید دارند. 

ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران به دنبال این ادعای روزنامه آمریکایی به نقل از «یک منبع آگاه در تیم مذاکره کننده» نوشت که «جمهوری اسلامی ایران درخواست حذف سپاه از لیست تروریسم را کنار نگذاشته است و ادعاهای رسانه‌ای در این رابطه فاقد اعتبار است.»

خبرگزاری ایران در ادامه به نقل از این منبع نوشته است که ایران « اراده جدی خود را برای رسیدن به توافق دارد. اکنون توپ در زمین آمریکا است و اگر آن‌ها خواهان به نتیجه رسیدن توافق با ایران هستند، باید از فرصتی که اعضای برجام در اختیارشان گذاشته استفاده کرده و مسولانه عمل کنند.»

وال‌استریت ژورنال در گزارش خود با اشاره به آغاز دوباره گفتگوهای احیای برجام در وین می‌نویسد: «دور تازه مذاکرات وین که از روز پنجشنبه در پایتخت اتریش برگزار می‌شود فرصتی برای تفاهم بر سر نکات نهایی توافق احیای برجام است. توافقی که تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را در ازای پذیرش محدودیت‌های شدید بر برنامه هسته‌ای این کشور لغو می‌کند.»

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هفته گذشته گفته بود که متن پیش‌نویس نهایی را به طرفین ارائه کرده و ایران و آمریکا باید به سرعت در این خصوص تصمیم‌گیری کنند و فرصت بیشتری برای سازش و مصالحه در مراحل بعدی وجود ندارد. 

یک مقام ارشد غربی به وال‌استریت ژورنال گفته است که اگر مذاکرات خوب پیش‌ رود باید تا آخر همین هفته توافقی حاصل شود. این منبع افزوده اگر مذاکره کنندگان به اجماع برسند، سپس از وزرای خارجه خواسته خواهد شد تا برای تایید توافق به وین سفر کنند. 

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هم روز چهارشنبه در حساب توییتری خود ضمن استقبال از تلاش‌های اتحادیه اروپا برای حصول توافق نوشت: «به زودی مشخص خواهد شد که ایران هم برای توافق آمادگی دارد یا خیر.» 

مذاکرات احیای برجام پس از چندین ماه تعلیق سرانجام ماه گذشته با گفتگوی غیر مستقیم میان ایران و آمریکا با میانجیگری اروپا در دوحه از سرگرفته شده اما بی‌نتیجه پایان یافت. چنین پیشینه‌ای باعث شده تا طرفین نسبت به حصول توافق و نتیجه در دور جدید گفتگوهای وین نیز با تردید برخورد کنند. 

آمریکا و کشورهای اروپایی می‌گویند متن توافق آماده است و ایران باید آن را بپذیرد اما چندین نکته کلیدی از جمله درخواست ایران مبنی بر خروج سپاه پاساران از فهرست سازمان‌های تروریستی ایالات متحده و همچنین دریافت تضمین‌ها از جمله اختلافات باقی‌مانده است. 

وال‌استریت ژورنال به نقل از منابع نزدیک به مذاکرات نوشته است که ایران موافقت کرده تقاضای خود برای خروج سپاه از فرست تروریستی ایالات متحده را کنار بگذارد اما همچنان خواستار تضمین‌های قوی‌تری است مبنی بر اینکه واشنگتن دوباره از برجام خارج نخواهد شد و یا تحریم‌ها را دوباره علیه تهران فعال نخواهد کرد.

این منابع همچنین اضافه کرده‌اند که تهران خواستار پایان دادن به تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد پیشینه برنامه هسته‌ای ایران است. در واقع تهران خواسته است تا موضوع پی‌ام‌دی و مطالعات ادعایی از سوی آژانس مختومه اعلام شود. موضوعی که آمریکا و اروپا بارها با آن مخالفت کرده‌اند. 

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید تحقیقات این نهاد تنها در صورتی تکمیل می‌شود که ایران به پرسش‌ها در خصوص منشا مواد هسته‌ای یافت شده در مراکزی که قرار نبوده در آنجا اورانیوم غنی‌سازی شود، پاسخ دهد. ایران و آژانس در ماه فوریه بر سر چارچوبی بر سر تلاش برای پایان دادن به تحقیقات هسته‌ای توافق کردند. توافقی که بر اساس آن یک جدول زمانی مشخص نیز برای این منظور تعریف کرده بود اما آژانس می‌گوید ایران به این توافق پایبند نبوده است. 

با نزدیک شدن به انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا در ماه نوامبر و پیشرفت سریع برنامه هسته‌ای ایران، دیپلمات‌های غربی می‌گویند اگر امروز تلاش‌ها برای احیای برجام با شکست رو به رو شود، احتمالا احیای این توافق غیرممکن خواهد بود. 

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه با انتشار گزارشی تأیید کرد که ایران برنامه‌ نصب صدها سانتریفیوژ پیشرفته و ماشین‌های تولید سوخت اتمی را در تاسیسات اصلی هسته‌ای خود در نطنز دنبال می‌کند. در این گزارش آمده است که تهران همچنین شروع به تغذیه دو آبشار دیگر از سانتریفیوژهای اصلی کرده که برای اورانیوم غنی‌سازی استفاده می‌شود. موضوعی که البته پیش تر از سوی مقام‌های سازمان انرژی اتمی ایران اعلام شده بود. 

به گفته مقامات غربی، ایران تنها چند هفته از توانایی تولید اورانیوم با غنای بالا برای یک سلاح هسته‌ای فاصله دارد و با اقدامات جدید، ظرفیت خود را برای تولید سوخت هسته‌ای به میزان قابل توجهی افزایش داده است. این می تواند به تهران اجازه دهد تا در صورت رد توافق، به سرعت چندین سلاح هسته‌ای را سوخت رسانی کند. این در حالیست که مقام‌های تهران همواره تاکید کرده‌اند که متعهد هستند که به سمت ساخت سلاح اتمی پیش نروند. با این حال در هفته‌های اخیر برخی از مقام‌های عالیرتبه ایران در اظهارات خود به توانایی فنی تهران برای ساخت سلاح اتمی اشاره کرده‌اند. این افراد هرچند در ادامه بار دیگر تاکید کرده‌اند که ایران قصدی برای ساخت سلاح اتمی ندارد اما اشاره به موضوع توان فنی، برخی از ناظران را نگران کرده که شاید مقام‌های تهران قصد دارند در رویکرد خود در قبال برنامه هسته‌ای تجدیدنظر کنند. 

آگهی

در ماه ژوئیه، ریچارد مور، رئیس سازمان اطلاعات و جاسوسی بریتانیا که پیشتر هم مذاکره‌کننده بریتانیا در مذاکرات هسته‌ای بوده گفت که فکر نمی‌کند علی خامنه‌ای، رهبر ایران، خواهان دستیابی به توافق هسته‌ای باشد. 

یکی از مذاکره کنندگان ارشد سه کشور اروپایی در خصوص چشم‌انداز گفتگوهای وین به وال استریت ژورنال می‌گوید: «توقع من از این مذاکرات بسیار پایین است. من تردید دارم که ایران از این فرصت استفاده کند. ایران باید درخواست‌های فرابرجامی و غیرواقع‌بینانه خود مانند کنار گذاشتن تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را کنار بگذارد.» 

روانچی: آمریکا هنوز تصمیم نگرفته است

در همین حال مجید تخت‌روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل عصر چهارشنبه در کنفرانس بین‌المللی بازنگری ان پی تی در مقر سازمان ملل در نیویورک ضمن اشاره به گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص پایبندی تهران به تعهدات خود در اجرای توافق هسته‌ای تاکید کرد که تهران مسئولانه رفتار کرده و با صبر راهبردی و مقاومت حداکثری توانسته این توافق را حفظ کند. 

آقای روانچی همچنین با اشاره به شکست سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ در قبال ایران تاکید کرد که از آوریل ۲۰۲۱ ایران با حسن نیت مذاکره با طرف‌های دیگر برای از سر گیری اجرای کامل توافق را آغاز کرده است. مذاکره کننده پیشین ایران در برجام در ادامه گفت: «حصول به هدف بازگشت کامل به توافق به این دلیل به تاخیر افتاده که دولت آمریکا هنوز تصمیم نگرفته، بهره‌مندی ایران از منافع اقتصادی وعده داده شده در توافق سال ۲۰۱۵ را تضمین کند.» 

آگهی

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این دیپلمات ایرانی همچنین در پایان تاکید کرد وقتی آمریکا تصمیم بگیرد، ایران هم در مقابل اقدامات جبرانی خود را متوقف خواهد کرد و اجرای کامل تدابیر هسته‌ای منطبق با برجام از سر گرفته خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران با رد ادعای وال استریت ژورنال: هنوز با مرحله نهایی شدن متن توافق هسته‌ای فاصله داریم

ایرانی‌ها جسورانه از امکان ساخت بمب اتم می‌گویند؛ تهران: حرام و در دین و اعتقاد ما جایی ندارد

گزارش گاردین از قهر جوانان ایرانی با انتخابات؛ «جلیلی و پزشکیان فرقی با هم ندارند»