احیای برجام؛ هیئت‌های مذاکره‌کننده ایران، اروپا و آمریکا در وین دور هم می‌آیند

انریکه مورا و علی باقری
انریکه مورا و علی باقری Copyright عکس آرشیوی از آسوشیتدپرس
نگارش از یورویوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از عزیمت هیئت مذاکره‌کننده به وین برای ادامه مذاکرات احیای برجام خبر داد. همزمان انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا در این مذاکرات اعلام کرد که عازم پایتخت اتریش است.

آگهی

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از عزیمت هیئت مذاکره‌کننده به وین برای ادامه مذاکرات احیای برجام خبر داد. همزمان انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا در این مذاکرات اعلام کرد که عازم پایتخت اتریش است. 

همزمان، رابرت مالی، مذاکره کننده ارشد آمریکا در پرونده ایران نیز اعلام کرد که در پی مصالحه‌ پیشنهادی جوزپ بورل، رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا، برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای به وین می‌رود.

وی در توئیتی با اعلام خبر سفر خود به وین نوشت: «انتظارات ما حساب شده است، اما آمریکا از تلاش‌های اتحادیه اروپا استقبال می‌کند و با حسن نیت آماده تلاش برای دستیابی به توافق است.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران تصریح کرد که هیئت مذاکره کننده جمهوری اسلامی به ریاست علی باقی عازم وین می‌شود. کنعانی اضافه کرد که این دور از گفت‌وگوها که به روال قبل با هماهنگ‌کنندگی اتحادیه اروپا برگزار می‌شود درباره ایده‌های مطرح شده از سوی طرف‌ها از جمله ایده‌های جمهوری اسلامی که این هفته به طرف مقابل ارائه شد بحث و تبادل نظر صورت می‌گیرد.

وی تاکید کرد که عزم ایران بر دستیابی به یک توافق پایدار است: «امیدوارم طرف‌های مقابل نیز با اتخاذ تصمیمات لازم و تمرکز جدی بر حل مسائل باقی‌مانده، شرایط را برای پیشبرد موثر گفت‌وگوها فراهم نمایند.»

انریکه مورا نیز در توییتی اعلام کرد که در راه وین است تا درباره متن هماهنگ‌ کننده مذاکرات [جوزپ بورل] که در ۲۰ ژوئیه ارائه شده بود مذاکره کنند. وی تاکید کرد این موضوع در راستای اجرایی شدن کامل برجام است. 

گفتگوها برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ چند ماهی است که در حالت تعلیق قرار گرفته و ایران و آمریکا ماه گذشته نشست غیرمستقیمی را با میانجیگری اتحادیه اروپا در دوحه برگزار کردند که اروپا و آمریکا نتیجه آن مذاکرات را ناامیدکننده خواندند.

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران  هفته گذشته در نشریه فایننشال تایمزاز آماده شدن و ارائه پیش‌نویس مصالحه‌ای برای جلوگیری از وقوع یک «بحران خطرناک» به طرف‌های گفتگو خبر داده بود.

وی گفته بود که «این توافق کامل و تمام عیار نیست اما بهترین توافق ممکن است که وی به عنوان تسهیل و هماهنگ‌کننده مذاکرات اجرایی شدن آنرا امکان پذیر می‌داند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سه قدرت هسته‌ای: جنگ اتمی برنده ندارد، روسیه به لفاظی خطرناک خود خاتمه دهد

ایران به قدرت هسته‌ای تبدیل می‌شود؟ نخست‌وزیر پیشین اسرائیل جدول زمانی تخمین زد

ماکرون در گفتگوی تلفنی با رئیسی؛ احیای توافق هسته‌ای هنوز ممکن است اما باید سریع‌ اقدام کرد