Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آژانس مرزبانی اروپا به «سرپوش گذاشتن بر بدرفتاری یونان با پناهجویان» متهم شد

کشتی فرونتکس، پس از عملیات نجات در نزدیکی جزیره لسبوس در شمال شرقی یونان
کشتی فرونتکس، پس از عملیات نجات در نزدیکی جزیره لسبوس در شمال شرقی یونان Copyright (AP Photo/Manu Brabo)
Copyright (AP Photo/Manu Brabo)
نگارش از Mohsen Behzad Karimi
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس این گزارش رئیس اسبق فرونتکس از استرداد غیرقانونی پناهجویان با خبر بوده و حتی از بودجه این سازمان در این اقدامات غیرقانونی استفاده و به یونان کمک کرده است.

آگهی

روزنامه اشپیگل آلمان در گزارشی آژانس مرزبانی و گشت دریایی اروپا، فرونتکس را به سرپوش گذاشتن بر تخلفات رفتاری یونان با پناهجویان متهم کرد. 

بر اساس این گزارش رئیس اسبق فرونتکس از استرداد غیرقانونی پناهجویان با خبر بوده و حتی از بودجه این سازمان در این اقدامات غیرقانونی استفاده و به یونان کمک کرده است. 

بر اساس گزارش اشپیگل، فرونتکس از ابتدا از این تخلفات آگاه بوده است. تخلفاتی که در مواردی خشنوت‌آمیز گزارش شده‌اند. اشپیگل برای تهیه این گزارش به اطلاعات محرمانه آژانس مبارزه با تقلب اروپا «اولاف» دست یافته است. همچنین روزنامه لموند فرانسه و و وبسایت تحقیقات خبری لایت‌هوس نیز در جریان این گزارش قرار گرفته‌اند.

روزنامه آلمانی در این رابطه نوشت: «به جای جلوگیری از این بدرفتاری‌های و استردادهای غیرقانونی و خشونت آمیز، رئیس اسبق فرونتکس، فابریسه لگرری و تیمش روی این افتضاح سرپوش گذاشتند. آنها به پارلمان اروپا دروغ گفته‌اند و این حقیقت را که فرونتکس به جای نظارت و جلوگیری از این اقدامات غیرقانونی از برخی از این اقدامات حمایت مالی نیز کرده است را از مقامات پنهان کرده‌ بودند.»

در آوریل (اردیبهشت) گذشته یافته‌های بازرسان زمینه استعفای فابریسه لگرری را مهیا کرد. نمایندگان پارلمان نیز از تصویب بودجه فرونتکس تا دریافت گزارش آژانس مبارزه با تقلب اتحادیه اروپا موسوم به اولاف سرباز زدند.

گزارش «اولاف» تخلفات فراوانی را در بر داشت. از جمله این تخلفات می‌توان به هدایت یک قایق بادی با ۳۰ نفر پناهجو توسط گارد ساحلی یونان و رها کردن آن در آب‌های ترکیه در روز ۵ اوت ۲۰۲۰ اشاره کرد. این تخلف در حالی صورت گرفت که هواپیمای گشت زنی فرونتکس در حال فیلم‌برداری از این تخلف بوده‌است. در مقابل فرونتکس به جای برخورد با دولت یونان به گشتزنی هواپیماهای تجسسی‌اش بر فراز دریای اژه به بهانه نیازمندی به این هواپیماها در منطقه دیگر پایان داد تا یونان با فراغ بال به تخلفات خود ادامه دهد.

بازرسان شهادت‌نامه‌هایی از کارمندان آژانس مرزبانی اروپا مبنی بر نادیده گرفتن تخلفات یونان از سوی آقای لگرری در دست دارند. همچنین دست‌‌ نوشته‌ای در اختیار بازرسان قرار گرفته است که از توقف هواپیماهای گشت‌زنی فرونتکس به جهت پرهیز از مشاهده تخلفات یونان خبر می‌دهد.

آژانس مبارزه با تقلب اتحادیه اروپا، در پاسخ به درخواست اظهار نظر از سوی یورونیوز اعلام کرد: «این آژانس به دلیل محدودیت‌های حقوقی در شرایطی نیست که بتواند نظری رسمی در این رابطه به رسانه‌ها ارائه دهد.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

به گزارش دفتر روابط خبری این آژانس، گزارش‌ نهایی «اولاف» در این زمینه مشمول محدودیت‌های حقوقی است و تا پایان تحقیقات، محرمانه به حساب می آیند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ممنوعیت ورود به کمپ؛ پناهجویان ایزدی مقیم یونان دو هفته است در خیابان می خوابند

یک شهروند کُرد سوریه در برابر دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل خودسوزی کرد

استقبال از مرگ خودخواسته؛ بلژیک مقصد افرادی که می‌خواهند به زندگی خود پایان دهند