یونان ۲ پناهجوی افغان را به جرم آتش زدن اردوگاه موریا به ۴ سال حبس محکوم کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
حریق سال ۲۰۲۰ در اردوگاه موریا در جزیره لسبوس یونان
حریق سال ۲۰۲۰ در اردوگاه موریا در جزیره لسبوس یونان   -  کپی رایت  AP Photo

یک دادگاه تجدیدنظر در یونان روز سه‌شنبه دو پناهجوی ۱۸ ساله افغان را که برای به آتش کشیدن اردوگاه موریا در سال ۲۰۲۰ مجرم شناخته بودند به چهار سال زندان محکوم کرد. 

این دو پناهجوی افغان که در زمان ارتکاب جرم به سن قانونی نرسیده بودند در دادگاه بدوی به پنج سال زندان محکوم شده بودند. اردوگاه پناهجویان به نام موریا در جزیره لسبوس یونان در ماه سپتامبر سال ۲۰۲۰ طعمه حریق شد. 

وکیل مدافع این دو پناهجوی افغان پس از صدور حکم دادگاه تجدیدنظر گفت که دوره محکومیت موکلانش به دلیل عدم وجود «شواهد معتبر» علیه آنها می‌بایست «به نصف» کاهش یابد. وی افزود که هیچ تخفیفی برای موکلانش به دلیل سن کم آنها هنگام ارتکاب جرم در نظر گرفته نشده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دادگاهی در جزیره خیوس یونان پیش از این در ماه ژوئن سال ۲۰۲۱ چهار پناهنده افغان را به دلیل نقش‌شان در آتش‌سوزی اردوگاه موریا به ۱۰ سال زندان محکوم کرده بود. 

اردوگاه موریا به دنبال دو آتش‌سوزی پیاپی در روزهای ۸ و ۹ سپتامبر سال ۲۰۲۰ به طور کامل تخریب شد. نزدیک به ۱۳ هزار پناهجو و پناهنده به دنبال این حادثه بی‌سرپناه شدند. شرایط زندگی پناهجویان در اردوگاه موریا در سال ۲۰۲۰ به طور خاص از نظر بهداشتی بغرنج بود. جمعیتی بیشتر از ظرفیت این اردوگاه در آن زمان در این محل زندگی می‌کردند. 

این در حالی است که اجرای قرنطینه به دلیل شیوع ویروس کرونا مشکلات پناهجویان در موریا را در آن زمان دو چندان کرده بود. 

دو پناهجوی افغان که روز سه‌شنبه به چهار سال زندان محکوم شدند دوره حبس خود را در یک مرکز نگهداری مجرمان زیر سن قانونی به نام آولونا در نزدیکی آتن خواهند گذراند.