برگزاری دادگاه افغان‌های متهم به آتش زدن اردوگاه موریا در یونان

migrants flee from the Moria refugee camp during a second fire
migrants flee from the Moria refugee camp during a second fire Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

متهمان، ادعای شاهد اصلی حادثه را دروغ می‌خوانند و می‌گویند دلیل این اتهام زنی «اختلافات قومی» است زیرا آنها و شاهد اصلی ماجرا از دو قوم متفاوت افغانستان هستند.

آگهی

جلسه رسیدگی به اتهامات چهار جوان افغان که متهم به آتش زدن اردوگاه گسترده موریا در سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی هستند، روز جمعه در دادگاه جزیره خیوس آغاز شد.

در جریان این حادثه آتش سوزی، از بزرگترین اردوگاه پناهندگان اروپا جز تلی از خاکستر باقی نماند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع قضایی می‌نویسد که متهمان درحالی که دستبند به دست داشتند و در محاصره نیروهای پلیس بودند، وارد دادگاه شده‌اند. احتمال می‌رود که برای متهمان این پرونده تا ۱۵ سال زندان در نظر گرفته شود.

اردوگاه بزرگ موریا که در سال ۲۰۰۵ میلادی در اوج بحران مهاجرت دایر شد، در اثر دو آتش سوزی پیاپی طی روزهای ۸ و ۹ سپتامبر ۲۰۲۰ کاملاً نابود شد؛ این حادثه هیچ تلفات جانی در پی نداشت.

در پی این حادثه نزدیک به ۱۳ هزار مهاجر اردوگاه، بی‌خانمان شدند و تا قبل از افتتاح سریع یک اردوگاه اضطراری، جمعیت زیادی از جمله کودکان، زنان باردار و معلولان برای چند روز در جزیره لسبوس سرگردان بودند.

در دادگاه جداگانه‌ای در ماه مارس نیز دو جوان دیگر افغان كه در زمان ارتكاب جرم زیر سن قانونی بودند، از سوی دادگاه لسبوس به ۵ سال زندان محكوم شدند. این دو جوان نیز در میان گروه آتش افروزان بودند و از سوی دادگاه مقصر شناخته شدند.

در جریان رسیدگی به اتهامات چهار جوان افغان در دادگاه جزیره خیوس، وکلای آنها تلاش داشتند قبل از هرچیز ثابت کنند که این افراد در زمان وقوع حادثه زیر سن قانونی بوده‌اند.

سازمان غیردولتی که دفاع از این چهار نفر را برعهده دارد، می‌گوید که دادگاه این موضوع را که سه نفر از این افغان‌ها در زمان حادثه زیر ۱۸ سال داشتند را نمی‌پذیرد؛ آنهم در حالی که به گفته این سازمان، هر سه مهاجر افغان مدارکی مبنی بر اینکه زیر سن قانونی بودند را ارائه داده‌اند.

به گفته یک منبع آگاه، اتهامات این ۶ نفر بیش از هر چیز بر اساس شهادت یک پناهجوی افغان طرح شده است که در اردوگاه موریا زندگی می‌کرد و هر ۶ نفر آنها را عامل آتش سوزی معرفی کرده بود.

مترجم این چهار افغان نیز می‌گوید که همه آنها در سپتامبر گذشته مقابل قاضی تحقیق در جزیره لسبوس بارها فریاد زده‌اند که بی‌گناه هستند و نقشی در آتش سوزی نداشته‌اند. آنها ادعای شاهد اصلی حادثه را دروغ می‌خوانند و می‌گویند دلیل این اتهام زنی «اختلافات قومی» است زیرا آنها و شاهد اصلی ماجرا از دو قوم متفاوت افغانستان هستند.

خشونت بین قبایل یا گروههای قومی رقیب در اردوگاه موریا که ظرفیت پذیرش آن طی سال‌ها سه برابر شد، بارها روی داده بود؛ این اردوگاه در مارس ۲۰۲۰ میلادی محل اسکان بیش از ۲۰ هزار نفر بود.

در زمان آتش سوزی نیز اوضاع در درون این اردوگاه پر ازدحام، جایی که مهاجران در شرایط بهداشتی اسفناکی زندگی می‌کردند و به دلیل شیوع ویروس کرونا ماهها تحت کنترل شدید بودند، به مرحله انفجار رسیده بود.

بر اساس شهادت‌های جمع آوری شده از ساکنان اردوگاه، تنش‌ها در شبهای ۸ و ۹ سپتامبر بطور قابل توجهی افزایش یافته بود چراکه پس از شناسایی اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا در میان مهاجران، حدود ۲۰۰ مهاجر در مقابل انتقال به بخش قرنطینه اردوگاه مقاومت کرده بودند و به این ترتیب درگیری آغاز شده بود. این مهاجران با فرد مبتلا در تماس بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت یونان: پناهجویان اردوگاه موریا را آتش زدند

کمپ موریا؛ وضعیت زندگی مهاجران در بزرگترین اردوگاه یونان بدتر شده است

روایت تکان‌دهنده مهاجران از فاجعه غرق شدن لنج؛ «تلاش نافرجام گارد ساحلی یونان حادثه را رقم زد»