Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کمپ موریا؛ وضعیت زندگی مهاجران در بزرگترین اردوگاه یونان بدتر شده است

کمپ موریا؛ وضعیت زندگی مهاجران در بزرگترین اردوگاه یونان بدتر شده است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

هزاران کودک بدون همراه در اردوگاه‌‌های مهاجران یونان نیاز به کمک دارند و زندگی سالمندان، معلولان و افراد آسیب‌پذیر مانند زنان و کودکان در خطر است. این اردوگاه محل اقامت هزاران پناهجوی ایرانی، افغان و سوری است.

آگهی

اردوگاه موریا در یونان اکنون دیگر برای پناهجویان ایرانی، افغان و سوری مکان شناخته شده‌ای است.

این کمپ که در واقع یک پایگاه نظامی قدیمی است در جزیره لسبوس قرار دارد و بزرگترین اردوگاه پذیرش مهاجران محسوب می‌شود.

در کمپ موریا نزدیک به ۸ هزار مهاجر زندگی می‌کنند آنهم در حالی که ظرفیت پذیرش کمپ تنها ۳ هزار نفر است. پذیرش مهاجر بیش از دو برابر ظرفیت کمپ باعث شده است که فضای کافی برای زندگی در اختیار مهاجران نباشد.

براساس تواقفی که در سال ۲۰۱۶ میلادی میان ترکیه و اتحادیه اروپا حاصل شد، مهاجرانی که به جزیره‌های یونان می‌رسند تا زمانی که مراحل پذیرش درخواست پناهندگی آنها به پایان نرسد از ورود به سرزمین اصلی یونان ممنوع هستند. به همین دلیل مهاجران در کمپ موریا همچنان در انتظار به پایان رسیدن این روند هستند؛ برخی از مهاجران نزدیک به دو سال است که در این کمپ انتظار می‌کشند.

انتظار زیاد آن هم در فضایی نامناسب، مشکلات روحی بسیاری برای مهاجران بوجود آورده است. استفادۀ افراطی از داروهای تسکین دهنده و استفاده از مواد مخدر رواج یافته و گزارش‌های متعددی از تلاش مهاجران به خودکشی دریافت شده است؛ بویژه آنکه این شایعه رواج یافته است که تلاش برای خودکشی تنها راه ممکن برای ترک اردوگاه و رفتن به سرزمین اصلی یونان است.

با آغاز فصل سرما، بارش شدید باران و نزدیک شدن زمستان، مشکلات مهاجران در موریا بیشتر شده است.
چادرها به‌شدت سرد و مرطوب و رفت و آمد در مسیرهای پر از گل و لای کمپ بسیار سخت شده است. برق کافی و وسایل گرمایش وجود ندارد و مهاجران در تلاشند که هر کاری از دستشان برمی‌آید انجام دهند تا بتوانند محیط خشکی را برای زندگی در سرمای زمستان برای خود مهیا کنند.

اگرچه در پی اعتراضات گروه‌های بین‌المللی فعال در امور بشردوستانه و هشدار آنها نسبت به وقوع یک بحران انسانی در کمپ موریا سرانجام دولت یونان حاضر شد که جمعیت این اردوگاه را تا ۲ هزار نفر کاهش دهد، اما برای افرادی که همچنان در این اردوگاه باقی مانده‌اند، مشکلات پایانی ندارد.

فرشته یوسفی، مهاجر ۲۰ ساله افغان که ۴ ماه پیش به همراه همسر و دو دخترش به این کمپ آمده می‌گوید: «اینجا در کمپ تنها به ما یک چادر داده‌اند. برای غذا و دکتر باید در صف بایستیم و اصلا به وضع ما رسیدگی نمی‌شود. هوا خیلی سرد است، بچه‌های کوچکی داریم و باران می‌بارد.»

عاشق‌الله در افغانستان بازیگر بوده و در چند فیلم ایفای نقش کرده است. او کشورش را به دلیل فقر و خشونتهای مرگبار ترک کرده و تنها آرزویش آینده‌ای بهتر برای فرزندانش است. عاشق‌الله می‌گوید: «دوست دارم بار دیگر در صنعت فیلمسازی کار کنم. اما واقعیت این است که قدرت انتخاب ندارم. من باید کار کنم تا غذای دو پسرم را تهیه کنم. می‌خواهم که آنها درس بخوانند، دوست دارم زندگی بهتری برای آنها بسازم. برای من کار کردن مهمترین چیز است.»

بر اساس آمار وزارت کشور یونان در حال حاضر نزدیک به ۱۵ هزار زن و مرد و کودک مهاجر در جزیره‌های یونان به سر می‌برند.

هزاران کودک بدون همراه در کمپ‌های مهاجران یونان نیاز به کمک دارند و زندگی سالمندان، معلولان و افراد آسیب‌پذیر مانند زنان و کودکان در خطر است.

تعداد مهاجران همچنان رو به افزایش است و بنا بر اعلام سازمان جهانی مهاجرت شمار مهاجرانی که وارد یونان شده‌اند از ۳ هزار و ۶۶۵ نفر در ماه اوت به بیش از ۴ هزار و ۶۰۰ نفر در ماه سپتامبر افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برگزاری دادگاه افغان‌های متهم به آتش زدن اردوگاه موریا در یونان

دولت یونان: پناهجویان اردوگاه موریا را آتش زدند

بزرگترین اردوگاه پناهجویان یونان طعمهٔ حریق شد