Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سومین شب بی‌سرپناهی هزاران پناهجو؛ آمادگی آلمان و فرانسه برای پذیرش کودکان موریا

پناهجویان در اردوگاه موریا
پناهجویان در اردوگاه موریا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آتش‌سوزی و تخریب اردوگاه موریا باعث شده است که نزدیک به ۱۲ هزار و ۷۰۰ پناهجو دیگر سرپناهی نداشته باشند. تخمین زده می‌شود که از این تعداد حدود چهار هزار نفر کودک هستند.

آگهی

هزاران پناهجوی اردوگاه موریا در جزیره لسبوس یونان در حالی سومین شب متوالی را بدون سرپناه در هوای آزاد سپری کردند که فرانسه و آلمان از آمادگی خود برای پذیرش کودکان این اردوگاه سخن گفته اند. 

دولت محافظه کار یونان به دنبال وقوع دو آتش سوزی در اردوگاه موریا از دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواسته است تا موضوع سرنوشت پناهجویان را در اولویت قرار دهد. بسیاری از پناهجویان موریا اکنون پس از آتش سوزی اخیر در این اردوگاه به همراه کودکانشان حتی پتو و روانداز برای خواب شبانه ندارند. 

کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان روز پنجشنبه در جریان اجلاس کشورهای جنوب اروپا در جزیره کرس فرانسه گفت: «اتحادیه اروپا باید شعار همبستگی را به یک سیاست واقعی عمل همبستگی تبدیل کند. ما باید بحران مهاجرت را در کانون مذاکراتمان قرار دهیم و بسیار مشخص تر سخن بگوییم.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آتش سوزی و تخریب اردوگاه موریا باعث شده است که نزدیک به ۱۲ هزار و ۷۰۰ پناهجو دیگر سرپناهی نداشته باشند. تخمین زده می شود که از این تعداد حدود چهار هزار نفر کودک هستند. 

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان روز پنجشنبه از ابتکار عمل برلین و پاریس برای پذیرش کودکان ساکن اردوگاه موریا سخن گفت. وی ابراز امیدواری کرد که دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز مانند آلمان و فرانسه در پذیرش پناهجویان مشارکت کنند. صدراعظم آلمان که کشورش ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را برعهده دارد افزود که آتش سوزی اردوگاه موریا باید کشورهای عضو این اتحادیه را به سوی اتخاذ سیاست مشترک در زمینه پذیرش پناهجویان سوق دهد. 

AP Photo
پناهجویانی که در موریا بی‌سرپناه شده‌اندAP Photo

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز گفت که کشورش در حال انجام هماهنگی های لازم با برلین برای پذیرش پناهجویان است. هلند نیز پس از اعلام تصمیم مشترک فرانسه و آلمان اعلام کرد که برای پذیرش حدود یکصد پناهجو که نیمی از آنها را کودکان تشکیل خواهند داد آمادگی دارد. 

کمیسیون اروپا اعلام کرده است که طی ساعات آینده تعدادی کشتی به جزیره لسبوس یونان خواهند رفت تا آن دسته از پناهجویان که «آسیب پذیرتر» هستند به داخل این کشتی ها منتقل شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بزرگترین اردوگاه پناهجویان یونان طعمهٔ حریق شد

اولین مورد ابتلا به کرونا در بزرگترین اردوگاه پناهجویان یونان

آتش سوزی‌های جنگلی و دستور نخست‌وزیر یونان برای آماده‌ باش: ما در جنگ هستیم