بانک مرکزی آمریکا با یک افزایش بزرگ دیگر، نرخ جدید بهره را اعلام کرد

فدرال رزرو نرخ بهره را بار دیگر افزایش داد
فدرال رزرو نرخ بهره را بار دیگر افزایش داد Copyright کانوا
Copyright کانوا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این چهارمین افزایش متوالی نرخ بهره است که از ماه مارس با ۲۵ واحد درصدی (۰.۲۵ درصد) شروع شد، در ماه مه شاهد افزایش ۵۰ واحد درصد بود و در نهایت ماه ژوئن ۷۵ واحد درصد اضافه شد.

آگهی

بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا (فدرال رزرو)‌ روز چهارشنبه ۲۷ ژوئیه (پنجم مرداد) چهارمین افزایش متوالی نرخ بهره را برای مقابله با تورم اعلام کرد. این نهاد در تهاجمی‌ترین حرکت خود در سه دهه اخیر نرخ بهره پایه خود را برای دومین بار متوالی سه چهارم واحد (۰.۷۵ درصد) افزایش داد. با این افزایش نرخ بهره در محدوده بین ۲.۲۵ تا ۲.۵۰ درصد قرار می‌گیرد که بالاترین سطح از سال ۲۰۱۸ است.

فدرال رزرو در بیانیه‌ای پس از نشست کمیته پولی گفت: «هزینه‌های اخیر و شاخص‌های تولید کند شده‌اند. با این حال اشتغال‌زادی در ماه‌های اخیر ثابت مانده و نرخ بیکاری همچنان پایین است.»

این چهارمین افزایش متوالی نرخ بهره است که از ماه مارس با ۲۵ واحد درصدی (۰.۲۵ درصد) شروع شد، در ماه مه شاهد افزایش ۵۰ واحد درصد بود و در نهایت ماه ژوئن ۷۵ واحد درصد اضافه شد.

بانک مرکز ایالات متحده آمریکا معمولا با افزایش یک چهارم واحدی (۲۵ واحد درصد)‌ پیش می‌رود اما با توجه به اینکه نرخ تورم در این کشور در ماه ژوئن به ۹.۱ درصد طی یکسال رسید و رکورد جدیدی ثبت شد این روند سیر شدیدتری به خود گرفت.

با افزایش نرخ استقراض، فدرال رزرو دریافت وام مسکن یا خودرو یا کسب و کار را پرهزینه‌تر می‌کند. این اقدامات بازار مسکن را که نسبت به تغییرات نرخ بهره حساس است تحت تاثیر قرار داده است.

با نزدیک شدن به انتخابات میان‌دوره‌ای در ماه نوامبر، نارضایتی آمریکایی‌ها از جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده افزایش یافته است و احتمال اینکه دموکرات‌ها کنترل مجلس نمایندگان و سنا را از دست بدهند افزایش یافته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیامد سیاست‌های فدرال رزرو؛ بیت‌کوین برای مدت کوتاهی به زیر ۴۰ هزار دلار سقوط کرد

نرخ بهره آمریکا در حد صفر تثبیت شد؛ برداشت دوگانه بورس‌بازان از تصمیم فدرال رزرو

آیا پایان دوره نرخ‌های بهره بالا در اروپا و آمریکا نزدیک است؟