سرباز ۲۱ ساله اسرائیلی که ۲ سال پیش کشته شد با اصرار والدینش پدر می‌شود؟

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پدر و مادر سرباز اسرائیلی در مراسم تشییع و تدفین، مه ۲۰۲۰
پدر و مادر سرباز اسرائیلی در مراسم تشییع و تدفین، مه ۲۰۲۰   -   کپی رایت  AP Photo

والدین سرباز کشته شده اسرائیلی در جریان عملیات مه ۲۰۲۰ در روستای یاباد واقع در کرانه باختری از اوایل سال جاری میلادی با به راه انداختن کارزاری در صدد دریافت مجوز دولت اسرائیل برای استفاده از اسپرم‌های فرزندشان و تحقق آرزوی پدربزرگ و مادربزرگ شدن، برآمده‌اند. 

پدرِ آمیت بن ییگال، سرباز ۲۱ ساله اسرائیلی، موفق شد تا با همکاری پزشکان بلافاصله پس از کشته شدن فرزندش، مقداری از اسپرم او را استخراج و ذخیره کند. آقای ییگال به رسانه‌های اسرائیلی گفته که نه تنها پسرش همیشه در مورد پدر شدن خود صحبت و رویاپردازی می‌کرد بلکه او و همسرش هم چنان علاقه‌ای به پدربزرگ و مادربزرگ شدن دارند که حاضر نیستند از عملی کردن آرزوی خود صرف نظر کنند.

آقای ییگال مدعی است که پس از اعلام خبر تلاش او و همسرش برای استفاده از اسپرم پسرشان، تاکنون ۱۸۲ زن برای پذیرش مسئولیت بارداری و به دنیا آوردن نوه آنها اعلام آمادگی کرده‌اند ولی محدودیت‌های وضع شده از سوی دولت اسرائیل مانع از عملی شدن خواست آنها شده است. آنها همچنان در تلاش هستند تا با جذب تعداد بیشتری از شهروندان اسرائیلی به کارزارشان، دولت را برای اصلاح قانون تحت فشار بگذارند.

روشی که به عنوان بازیابی اسپرم پس از مرگ (PSR) شناخته می‌شود، امکان استخراج اسپرم از یک فرد در حال مرگ یا فوت شده را حتی تا ۳۶ ساعت پس از وقوع مرگ، فراهم می‌کند. این روش نخستین بار در سال ۱۹۸۰ به کار گرفته شده و اولین نوزاد متولد شده از طریق لقاح آزمایشگاهی اسپرم‌های بازیابی شده پس از مرگ در سال ۱۹۹۹ ثبت شده است. 

اسپرم‌های بازیابی شده پس از مرگ همانند اسپرم‌های اهدایی به بانک‌های اسپرم، منجمد شده و نگهداری می‌شود و در موقع نیاز می‌تواند از طریق لقاح آزمایشگاهی (IVF) برای باردار کردن همسر متوفی یا زن داوطلب دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

اما استفاده از این روش فارغ از موانع قانونی موجود در برخی کشورها از جمله اسرائیل، پرسش‌های بی‌پاسخی را نیز در حوزه اخلاق مطرح کرده است. سوال‌هایی همچون این که آیا فرد فوت شده اجازه داده است که پس از مرگ از اسپرم او برای تولید مثل استفاده شود؟ آیا به دنیا آوردن کودک بدون پدر به نفع کودک است؟  بنابراین کارشناسان در تلاش هستند تا با در نظر گرفتن مسائل اخلاقی، راهی را برای حل و فصل موانع موجود برای استفاده از اسپرم‌های افراد فوت شده پیدا کنند.