Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سرباز ۲۱ ساله اسرائیلی که ۲ سال پیش کشته شد با اصرار والدینش پدر می‌شود؟

پدر و مادر سرباز اسرائیلی در مراسم تشییع و تدفین، مه ۲۰۲۰
پدر و مادر سرباز اسرائیلی در مراسم تشییع و تدفین، مه ۲۰۲۰ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای ییگال مدعی است که پس از اعلام خبر تلاش او و همسرش برای استفاده از اسپرم پسرشان، تاکنون ۱۸۲ زن برای پذیرش مسئولیت بارداری و به دنیا آوردن نوه آنها اعلام آمادگی کرده‌اند.

آگهی

والدین سرباز کشته شده اسرائیلی در جریان عملیات مه ۲۰۲۰ در روستای یاباد واقع در کرانه باختری از اوایل سال جاری میلادی با به راه انداختن کارزاری در صدد دریافت مجوز دولت اسرائیل برای استفاده از اسپرم‌های فرزندشان و تحقق آرزوی پدربزرگ و مادربزرگ شدن، برآمده‌اند. 

پدرِ آمیت بن ییگال، سرباز ۲۱ ساله اسرائیلی، موفق شد تا با همکاری پزشکان بلافاصله پس از کشته شدن فرزندش، مقداری از اسپرم او را استخراج و ذخیره کند. آقای ییگال به رسانه‌های اسرائیلی گفته که نه تنها پسرش همیشه در مورد پدر شدن خود صحبت و رویاپردازی می‌کرد بلکه او و همسرش هم چنان علاقه‌ای به پدربزرگ و مادربزرگ شدن دارند که حاضر نیستند از عملی کردن آرزوی خود صرف نظر کنند.

آقای ییگال مدعی است که پس از اعلام خبر تلاش او و همسرش برای استفاده از اسپرم پسرشان، تاکنون ۱۸۲ زن برای پذیرش مسئولیت بارداری و به دنیا آوردن نوه آنها اعلام آمادگی کرده‌اند ولی محدودیت‌های وضع شده از سوی دولت اسرائیل مانع از عملی شدن خواست آنها شده است. آنها همچنان در تلاش هستند تا با جذب تعداد بیشتری از شهروندان اسرائیلی به کارزارشان، دولت را برای اصلاح قانون تحت فشار بگذارند.

روشی که به عنوان بازیابی اسپرم پس از مرگ (PSR) شناخته می‌شود، امکان استخراج اسپرم از یک فرد در حال مرگ یا فوت شده را حتی تا ۳۶ ساعت پس از وقوع مرگ، فراهم می‌کند. این روش نخستین بار در سال ۱۹۸۰ به کار گرفته شده و اولین نوزاد متولد شده از طریق لقاح آزمایشگاهی اسپرم‌های بازیابی شده پس از مرگ در سال ۱۹۹۹ ثبت شده است. 

اسپرم‌های بازیابی شده پس از مرگ همانند اسپرم‌های اهدایی به بانک‌های اسپرم، منجمد شده و نگهداری می‌شود و در موقع نیاز می‌تواند از طریق لقاح آزمایشگاهی (IVF) برای باردار کردن همسر متوفی یا زن داوطلب دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

اما استفاده از این روش فارغ از موانع قانونی موجود در برخی کشورها از جمله اسرائیل، پرسش‌های بی‌پاسخی را نیز در حوزه اخلاق مطرح کرده است. سوال‌هایی همچون این که آیا فرد فوت شده اجازه داده است که پس از مرگ از اسپرم او برای تولید مثل استفاده شود؟ آیا به دنیا آوردن کودک بدون پدر به نفع کودک است؟  بنابراین کارشناسان در تلاش هستند تا با در نظر گرفتن مسائل اخلاقی، راهی را برای حل و فصل موانع موجود برای استفاده از اسپرم‌های افراد فوت شده پیدا کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سایه مذهب بر زندگی روزمره؛ آموزش‌های جنسی هنوز به مدارس ایتالیا راه نیافته‌اند

یک زن اهل اوگاندا تا ۴۰ سالگی ۴۴ بچه به دنیا آورده است

نتیجه یک تحقیق: مردان سوئیسی بی‌کیفیت‌ترین اسپرم را در اروپا دارند