حمله موشکی اسرائیل به دمشق چند کشته برجای گذاشت و «انبار تسلیحاتی ایران» را نابود کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از مریم عباسی‌زاده  با استفاده از  AFP
حمله موشکی اسرائیل به جنوب دمشق در سال ۲۰۲۱
حمله موشکی اسرائیل به جنوب دمشق در سال ۲۰۲۱   -  Copyright  AP

وزارت دفاع سوریه اعلام کرد در جریان حمله موشکی شامگاه پنجشنبه اسرائیل به حومه دمشق دستکم ۳ سرباز سوری کشته و ۷ تن دیگر زخمی شدند.

در بیانیه وزارت دفاع سوریه آمده است که «موشک‌های دشمن اسرائیلی» از مبدا جولان اشغالی شلیک شده‌اند. سوریه می‌گوید موفق شده چندین موشک اسرائیلی را پس از رهگیری، منهدم کند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن است تعداد کشته‌های این حمله را ۶ و مجروحان را ۱۰ نفر اعلام کرده است. طبق گزارش این سازمان که منابع میدانی متعددی در سراسر خاک سوریه دارد، هدف حمله تاسیسات اطلاعات نیروی هوایی ارتش سوریه و دفتر یکی از مقامات عالیرتبه بوده است. طبق همین گزارش یک انبار تسلیحاتی متعلق به ایران نیز در جریان این حمله موشکی نابود شده است. ایران تاکنون نسبت به این ادعا واکنشی نشان نداده است ولی سال‌هاست که اسرائیل مواضع تهران در سوریه را هدف قرار می‌دهد.

از ابتدای جنگ داخلی در سوریه، اسرائیل بارها به اهدافی در خاک این کشور حمله کرده است. هدف عملیات نظامی اسرائیل نه تنها ارتش سوریه که بیشتر شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان و نیروهای ایرانی بوده است. اسرائیل به‌ندرت مسئولیت حملات را برعهده می‌گیرد، اما تل آویو بارها تاکید کرده که حملات زیادی انجام داده است. 

ارتش اسرائیل تائید کرده که انجام چنین عملیاتی برای ممانعت از استقرار نیروهای ایران در جوار مرزهایش لازم است. ماه گذشته حمله هوایی اسرائیل به فرودگاه بین‌المللی دمشق خبرساز شد. پس از آن بود که تل‌آویو اعلام کرد انبار مهمات نیروهای ایرانی و حزب‌الله لبنان را هدف قرار داده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید