حمله هوایی اسرائيل به سوریه؛ پروازها در فرودگاه دمشق به حالت تعلیق در آمد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تصویر آرشیوی از فرودگاه بین‌المللی دمشق
تصویر آرشیوی از فرودگاه بین‌المللی دمشق   -  کپی رایت  AP Photo

سوریه می‌گوید پس از چندین حمله هوایی اسرائيل به فرودگاه دمشق و یک ترمینال مسافربری تا اطلاع ثانوی کلیه پروازها در فرودگاه بین‌المللی دمشق را متوقف کرده است. 

وزات حمل و نقل سوریه با اعلام این مطلب تاکید کرده که این حملات بامداد شنبه ۱۱ ژوئن صورت گرفته و به باند فرودگاه و همچنین یکی از پایانه‌ها أسیب وارد شده است. 

یک مقام ارتش سوریه هم با تایید این خبر به خبرگزاری دولتی سانا می‌گوید: «پدافند هوایی سوریه، موشک‌های اسرائيلی را رهگیری و اکثر آنها را سرنگون کرد اما حمله بامدادی یک غیرنظامی را مجروح کرد و خسارات مادی نیز به بار آورده است.»

وزارت حمل و نقل سوریه در بیانیه دوم خود ضمن اعلام لغو تمامی پروازها گفت: «در نتیجه خسارات وارد شده به بخش‌هایی از فرودگاه بین‌المللی دمشق، تا اطلاع ثانوی تمامی پروازهای ورودی و خروجی در این فرودگاه به حالت تعلیق در آمده است.» 

در همین راستا شرکت هواپیمایی خصوصی شام وینگز نیز اعلام کرده تمامی پروازهای خود را به فرودگاه بین‌المللی حلب منتقل می‌کند.  

دیدبان حقوق بشر سوریه که سازمانی مستقر در لندن است و تحولات سوریه را رصد می‌کند نیز این حملات را تایید کرده و می‌گوید  بمباران اسرائيل پس از هدف قرار دادن «انبارهای شبه‌نظامیان ایرانی» در نزدیکی فرودگاه، به باند فرودگاه دمشق نیز آسیب رسانده است. 

مقام‌های اسرائيلی هنوز واکنشی به این حملات نشان نداده‌اند. خبرگزاری رویترز گزارش داده که یک سخنگوی ارتش اسرائيل از اظهار نظر در این رابطه خودداری کرده است. اسرائيل چندین سال است که به اهدافی مرتبط به ایران در سوریه حمله می‌کند و انبارهای نظامی ایران در این کشور را مورد هدف قرار می‌دهد. اسرائيل می‌گوید با این حملات تلاش دارد اجازه ندهد تسلیحات جمهوری اسلامی ایران برای حزب‌الله و حماس ارسال شود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در همین زمینه حسین امبرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران هم صبح روز شنبه، در تماس تلفنی با فیصل مقداد، همتای سوری خود این حمله را محکوم و آن‌را «نقض آشکار حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه» خواند. آقای امیرعبداللهیان همچنین این اقدام را «مغایر با قوانین بین‌المللی و اصول انسانی» دانست. 

روسیه دیگر متحد سوریه هم این حمله را محکوم و آن‌را غیر قابل قبول خوانده است. ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه این کشور در بیانیه‌ای تاکید کرده که حملات مستمر اسرائيل به سوریه «اقدامی خلاف هنجارهای اساسی حقوق بین‌الملل و اقدامی مطلقا غیر قابل قبول» است. خانم زاخارروا همچنین در این بیانیه ضمن درخواست از اسرائيل برای توقف چنین حملاتی تاکید کرده این فعالیت‌ها خطراتی را برای ترافیک هوایی بین‌الملل ایجاد می‌کند