Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پایان دولت ائتلافی ماریو دراگی در ایتالیا؛ سنگینی شبح راست‌گرایی بر سرزمین چکمه

ماریو دراگی، نخست وزیر مستعفی ایتالیا
ماریو دراگی، نخست وزیر مستعفی ایتالیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با استعفای ماریو دراگی از سمت نخست وزیری ایتالیا، این کشور باید شاهد برگزاری انتخابات زودهنگام باشد. نظرسنجی‌ها از برتری جریان‌های دست راستی و پیروزی احتمالی خانم جورجا ملونی، رهبر تندروی حزب «برادران ایتالیا» خبر می‌دهند.

آگهی

در کمتر از ۱۰ روز، ماریو دراگی، برای دومین بار از سمت خود به عنوان نخست وزیر ائتلاف وحدت ملی ایتالیا استعفا داد. 

پس از تنش‌های سیاسی در هفته‌های اخیر و کناره‌گیری احزاب رادیکال دست‌راستی از ائتلاف وحدت ملی دولت آقای دراگی، او تصمیم گرفت پایان کار کابینه خود را اعلام و از سمت خود کناره‌گیری کند. 

سرجیو ماتارلا، رئيس جمهوری ایتالیا که هفته گذشته یک‌بار استعفای او را رد کرده بود حالا می‌گوید از دراگی خواسته تا زمان برگزاری انتخابات زودهنگام که احتمالا ۲۵ سپتامبر برگزار خواهد شد به عنوان رهبر موقت امور روزمره کشور را اداره خود کرد. ماتارلا همانطور که پیش بینی می شد ساعتی بعد دستور انحلال پارلمان را اعلام کرد.

دراگی ۷۴ ساله رهبری محبوب در ایتالیا به شمار می‌رفت که توانسته بود احزاب مختلف متشکل از چپ و راست را در کابینه ائتلافی خود دور یکدیگر جمع کند. او همچنین به دلیل مدیریت بحران حوزه یورو در زمانی که به عنوان رئيس بانک مرکزی اروپا فعالیت می‌کرد به «سوپرماریو» مشهور بود. 

دراگی در فوریه سال گذشته و پس از کناره‌گیری جوزپه کونته، به عنوان نخست وزیر جدید ایتالیا کار خود را آغاز کرده بود. او هفته گذشته و پس از آنکه جنبش پوپولیستی ۵ ستاره به رهبری کونته به حمایت خود از دولت پایان داده بود، استعفا کرده بود که البته از سوی ماتارلا مورد پذیرش قرار نگرفت. اما این بار سه جریان دست راستی هم از دولت خارج شدند تا عملا ادامه کار برای دراگی غیرممکن شود. 

نگرانی‌ها از قدرت گیری جریان دست راستی در ایتالیا بالا گرفته و از رهبر رادیکال مهاجرستیز، جورجیا ملونی به عنوان یکی از کسانی که می‌تواند در این کشور به قدرت برسد، یاد می‌شود. ملونی که حالا با کنار زدن برلوسکونی و سالوینی خود را به عنوان سرآمدترین چهره دست راستی (پسافاشیستی) در ایتالیا معرفی کرده در ماه‌های اخیر از حمایت قابل توجهی در میان گروه‌های رادیکال ایتالیایی برخوردار شده است. 

کنار رفتن دراگی باعث شد تا بورس میلان برای دومین روز متوالی سقوط را تجربه کند و نگرانی‌ها از بالا گرفتن بی‌ثباتی‌های سیاسی بر اقتصاد این کشور هم تاثیر منفی گذاشته است. 

در حال حاضر حزب راست افراطی برادران ایتالیا به رهبری خانم جورجیا ملونی در صدر نظرسنجی‌ها قرار دارد و گمانه‌زنی‌ها از احتمال پیروزی حزب او و تشکیل یک دولت راست ائتلافی و انتخاب ملونی به عنوان نخست وزیر آتی ایتالیا خبر می‌دهند. حزب برادران ایتالیا، لگا به رهبری متئو سالوینی و فورتزا ایتالیا به رهبری برلوسکونی هر سه در رای گیری روز چهارشنبه شرکت نکردند تا عملا باعث فروپاشی دولت ائتلافی دراگی شوند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

جنش پوپولیستی ۵ ستاره که این بحران را کلید زده، در نظرسنجی‌ها شاهد بیشترین میزان ریزش در میان افکار عمومی بوده و ناظران سیاسی می‌گویند این جریان دیگر نمی‌تواند نتایج درخشان انتخابات پیشین پارلمانی در ایتالیا را که باعث شد ۵ ستاره صاحب بیشترین کرسی در پارلمان ایتالا شود، تکرار کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«ملونی فقط با ژامبون»؛ نگرانی ایتالیایی‌ها از به قدرت رسیدن راست‌های افراطی در انتخابات

ایتالیا در شوک قتل مهاجر آفریقایی بر اثر ضرب و شتم

ماریو دراگی ریاست دولت جدید ایتالیا را پذیرفت و اعضای کابینه خود را معرفی کرد