Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

ایتالیا؛ ماریو دراگی از نخست‌وزیری استعفا داد؛ رئيس جمهوری نپذیرفت

ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا
ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا اعلام کرد پس از اینکه جنبش ۵ ستاره به حمایت خود از کابینه ائتلافی پایان داد، از سمت خود استعفا می‌دهد. با این حال سرجیو ماتارلا، رئیس جمهوری اعلام کرد که استعفای نخست وزیر را نپذیرفته است.

آگهی

ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا اعلام کرد دیگر نمی‌تواند برنامه‌های دولت خود را اجرا کند و به همین دلیل از سمت خود استعفا می‌دهد. با این حال سرجیو ماتارلا، رئيس جمهوری این کشور این استعفا را رد کرد و از دراگی خواست در خصوص وضعیت کنونی به پارلمان گزارش دهد و اوضاع را بررسی کند. 

این اقدام پس از آن صورت گرفت که جنبش پوپولیستی ۵ ستاره که یکی از شرکای کلیدی دولت ائتلافی دراگی است روز پنجشنبه اعلام کرد که به حمایت خود از کابینه پایان می‌دهد. 

پس از این تصمیم جنبش ۵ ستاره، دراگی اعلام کرد که استعفای خود را روز پنجشنبه ۱۴ ژوئيه تسلیم رئیس جمهوری ایتالیا می‌کند. او خطاب به کابینه خود گفت: «وحدت ملی که از زمان ایجاد این دولت مشاهده می‌شد دیگر وجود خارجی ندارد. در نتیجه اعتمادی که زیربنای تشکیل این دولت بود حالا از میان رفته است.» 

در روزهای گذشته جنبش ۵ ستاره به رهبری جوزپه کونته، نخست وزیر پیشین تهدید کرده بودند که از حضور در کابینه ائتلافی دراگی کنار خواهند کشید. پس از آن بود که حزب دست‌راستی تندرو لگا به رهبری متئو سالوینی و همچنین حزب چپ میانه دموکراتیک به رهبری انریکو لتا هم اعلام کردند در صورتی که ۵ ستاره از دولت خارج شود، آنها هم تمایلی برای تشکیل دولت جدید نخواهند داشت و برگزاری انتخابات زودرس را ترجیح خواهند داد. 

ماریو دراگی که پیش‌تر ریاست بانک مرکزی اروپا را بر عهده داشت، در حدود ۱۸ ماه حضور در قدرت توانسته بود به اقتصاد ایتالیا سر و سامان دهد و تا اندازه‌ای این کشور را از مشکلات اقتصادی همه‌گیری کووید-۱۹ خارج کند. 

آقای دراگی در سخنرانی در جمع اعضای کابینه خود همچنین تاکید کرد که بی‌نهایت تعهد خود را برای ادامه مسیر مشترک به کار بسته و تلاش کرده که خواسته‌های احزاب سیاسی را برآورده کند. با این حال رئيس پیشین بانک مرکزی اروپا تصریح کرد که تلاش‌های او برای این امر کافی نبوده و به همین دلیل از سمت خود به عنوان نخست وزیر کنار می‌رود. 

بسته کمک‌های اقتصادی تهیه شده توسط دولت دراگی برای حمایت از خانواده‌ها و کسب‌ و کارها برای مقابله با تبعات افزایش قیمت انرژی که پس از حمله روسیه به اوکراین ایجاد شده، یکی از اختلافات اصلی جنبش ۵ ستاره با دراگی بوده است. جوزپه کونته این بسته را برای حمایت از خانواده‌ها ناکافی خوانده است. 

در صورتی که سرجیو ماتارلا، رئيس جمهوری ایتالیا، استعفای دراگی را می‌پذیرفت این کشور احتمالا بار دیگر وارد بحران بی‌ثباتی سیاسی شده و در شرایطی که این کشور با آثار و عواقب اقتصادی جنگ روسیه و اوکراین دست و پنجه نرم می‌کند، باید خود را برای انتخاب یک رهبر جدید که به احتمال بسیار زیاد از مسیر انتخابات زودهنگام تعیین خواهد شد، آماده می‌کرد. 

جریان پوپولیستی ۵ ستاره در ماه‌های اخیر بخش مهمی از محبوبیت خود را از دست داده و ناظران سیاسی بر این باورند در صورتی که انتخابات بار دیگر در این کشور برگزار شود، این جریان دیگر نمی‌تواند نتایج درخشان دوره قبل را تکرار کند. به همین دلیل اعضای این گروه تلاش دارند با تاکید بر روی موضوعات پوپولیستی چون افزایش بسته‌های حمایتی از مردم، جایگاه خود را برای انتخابات بعدی بهبود بخشند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری ایتالیا؛ دو سوم آراء سفید بود

تقسیم ثروت ۶ میلیارد یورویی‌ برلوسکونی؛ دوست دختر ۳۳ ساله ۱۰۰ میلیون یورو به ارث برد

درگذشت برلوسکونی؛ بیادماندنی‌ترین لباس‌ها، گاف‌ها و لحظه‌ها از نخست‌وزیر اسبق ایتالیا